Търсене
Close this search box.

13 начина (с примери) как да използвате списанието в училище (обновена)

13 начина (с примери) как да използвате списанието в училище (обновена)

13 начина (с примери) как да използвате списанието в училище (обновена)

13 начина (с примери) как да използвате списанието в училище (обновена)


Направи дарение на училище!



***

Списание „Българска Наука“ излиза вече 15 г. и имаме голям опит в популяризирането и комуникацията на науката в България. Работили сме с различни училища и университети. Направихме този материал, за да помогнем на учителите, които искат да вкарат повече дигитални умения и научна информация в своите часове. 

Ето и няколко примера как може да използвате огромното съдържание, което имаме и постоянно създаваме в своите часове.

 

 

  1. Използвайте стари броеве на “Българска наука”

През търсачката на сайта ( https://nauka.bg ) може да намерите материали от почти всички области на науката и да ги използвате като допълнения към уроците си. Всички материали са написани на разбираем език, който да бъде лесно разбираем и за неспециалисти. Имаме над 150 издадени броя (няколко различни списания и специализирани издания).


Разбери повече за БГ Наука:

***

Вземете безплатно 20 броя в 1 архив. От брой 60 до брой 80 в pdf – https://nauka.bg/br-60-80-pdf/

 

    2. Давайте домашни от всеки нов (и стар) брой

Вече има учители, които са ни споделяли, че списанието е много подходящо за даване на домашни задачи на учениците. Да се запознаят с конкретна статия или рубрика в стари или нови броеве на списанието и да направя анализ, преразказ или просто да прочетат дадения материал и след това темата да се дискутира в клас. Съдържанието на списанието е интердисциплинарно и може да бъде подходящо за почти всеки предмет в училище. В него можете да откриете примери, с които да допълвате знанията на учениците.

    3. Напишете и изпратете ваша статия

Може да предложите на учениците да напишат свой материал по дадена тема, който да ни изпратят сами или чрез вас за публикуване в сайта или списанието. След проверка от редактора ни, ще преценим дали текстът е подходящ за публикуване или не. Това е добър стимул за ученици, които имат интерес към една или друга наука (предмет в училище).

Също така, може да видите курса ни за автор на БГ Наука и да им предложите да се включат в него. Той е безплатен и е подходящ и за ученици след 9-ти клас с афинитет към някоя наука или писането като цяло. Научете повече тук.

    4. Представяне на музеи

 

Млечни зъби на елен. Снимка: Росица Ташкова

В почти всеки следващ брой ще има представяне на музей или пространство, което може да бъде подходящо за ученици. Може да посетите музей в съседен град или във вашия и да научите интересни и полезни неща, свързани с учебния план.

Примери:

https://nauka.bg/veliko-tarnovo-razhodka-drevnostta/

https://nauka.bg/muzei-istoriya-medicinata/

https://nauka.bg/nikolai-spasov-direktor-nacionalniya-prirodonauchen-muzei-ban/

https://nauka.bg/regionalen-istoricheski-muzei-shumen/

 

    5. Интервюта на учени. Какво е да си историк, химик, физик… запознаване на учениците с работата на учените

ТУК публикуваме интервюта на учени, които работят в различни области на знанието. Създадохме и сборника 100 лица зад българската наука, в който са събрани интервюта на едни от най-дейните български учени.

Това е интересно, защото може да се покаже на учениците, които имат по-задълбочен интерес към дадена наука, как живее и работи човек, който се занимава с нея.

Може да гледате и видео интервютата, които заснемаме: https://www.youtube.com/bgnauka/videos

В списанието пускаме новите интервюта и най-важните и интересни видео клипове. Така може да следите броевете и да набелязвате учените и видеата, които ви интересуват.

 

     6. ЕСЕ на ученици от цялата страна в списанието. Напишете и вие

В рубриката “Как се виждам в света на науката и технологиите” публикуваме есета от участници в конкурса по случай Европейската нощ на учените.

Може да прочетете есета дори от 12-годишни деца, които са интересни и са добър пример за други ученици. Също така, може вие като учител да поставите тази задача на всичките си ученици и да изпратите есетата (или най-добрите от тях) за публикуване в списанието.

Вижте два броя изцяло съставени от ученици:

„Какво харесвам в математиката“ специален брой на БГ Наука

Специализиран брой: История на математиката

     7. Полезни практики в образованието

Имаме автори, които пишат статии за добри практики в образованието. Вярваме, че тези практики трябва да бъдат споделяни с останалите учители, за да подобрим заедно обучителния процес.

Някои от тези статии са:

Поведенчески проблеми в дома и училището в юношеска възраст. Проблеми на консултирането при юноши с поведенчески проблеми

https://nauka.bg/povedencheski-problemi-doma-uchilishteto-yunosheska-vazrast-problemi-konsultiraneto/

Ролята на рефлексията за развитието на личността на ученика от началното училище

https://nauka.bg/rolyata-refleksiyata-razvitieto-lichnostta-uchenika-nachalnoto-uchilishte/

Скорец пред прага – проект за градското биоразнообразие

https://nauka.bg/skorec-praga-proekt-gradskoto-bioraznoobrazie/

Scientix, общност за научно образование в Европа

https://nauka.bg/scientix-obshtnost-nauchno-obrazovanie-evropa/

Интердисциплинарен подход на обучение по Икономика с интегриране на технологични образователни иновации и уеб 2.0 приложения

https://nauka.bg/interdisciplinaren-podhod-obuchenie-ikonomika-integrirane-tehnologichni-obrazovatelni-inovacii/

Анализ на интересите на кандидат-студентите във факултет по Математика и Информатика на Софийски Университет „Св. Климент Охридски” (2005 – 2013 г.)

https://nauka.bg/analiz-interesite-kandidat-studentite-fakultet-matematika-informatika-sofiiski/

В различни броеве на списанието и тези, които тепърва ще издадем, може да откриете още примери. Списъкът е голям, но добре подреден и подробен, като може да се ползва от всички вас, когато и както желаете: https://nauka.bg/articles/

 

     8. Най-доброто от видео клиповете

Във всеки брой на списанието показваме най-интересните, нови и полезни видеа от канала ни в YouTube. На седмица имаме от 2 до 5 нови видеа, свързани с образованието и науката, а често и съвети за учители.

Може да разгледате влога ни – https://www.youtube.com/bgnauka/

Любомир Казаков: Трябва търпение и любов, за да си добър учител

 

 

 

     9. Научни събития и конкурси, които може да са полезни и интересни за учениците и учителите

Ние сме партньори на почти всички големи (и не толкова големи) събития за популяризиране на науката в България. Самите ние организираме множество конкурси или сме медиен партньор на подобни инициативи. Може да намерите винаги последната и актуална информация относно тези събития в списанието.

Това е важна част от образователния процес, тъй като научните демонстрации на живо много се харесват на учениците, а и им дават реална представа с какво се занимават различните научни дисциплини и за какво може да се използват знанията от училище.

Предстои най-мащабното събитие за популяризиране на науката: Европейска нощ на учените 2022 (https://nauka.bg/nosht-2022/)

 

     10. Подкаст + други аудио издания -> слушай списанието

Имаме подкаст (мултимедиен аудио файл), който сега набира популярност, но все пак има немалко хора, които го слушат (Подкаста на БГ Наука има 20 264 изтегления за 6 месеца)

Може да слушате подкаста както от сайта в категорията СЛУШАЙ НАУКА в менюто, така и през всички популярни приложения за подкаст за мобилни телефони. Включително и iTunes.

Повече за подкаста и как да слушате вижте тук > https://nauka.bg/bg-nauka-podkast/

Може да пускате аудио статиите в клас или да ги препоръчате на учениците. Докато идват на училище, че може да изслушат някоя статия.

 

    11. Помощ на образованието + курс за учители в PDF

Както вече споменах, една от целите на БГ Наука и списанието е да е помощно средство към образованието и да улеснява учители и ученици. Списанието може да се ползва като енциклопедия, като допълнение на учебниците и въобще както самите вие прецените.

 

В допълнение създадохме и няколко курса, които да са в помощ на нашите читатели (Онлайн курс на БГ Наука за Автори – имаме близо 1000 записали се) и такъв, който да помогне на учителите по-добре да разберат дигиталните технологии и как да ги използват в училище: Курс на БГ Наука за УЧИТЕЛИ

Курсът за учители е разделен на 4 модула, които съдържат:

  • Използвайте платформата на БГ Наука за учени: nauka.nauka.bg
  • GOOGLE (Gmail, Drive, Docs и др.).
  • Четене на статии и новини от БГ Наука (примери и задачи)
  • Инстаграм за училище
  • Фейсбук групи и страници
  • Как да използвате Гугъл за успешни ученически задания (Forms, Docs, Drive…)
  • YouTube
  • Идея: учениците да изпратят превод или авторски материали (текст, видео, снимки) на БГ Наука
  • Оценка от читателската аудитория: след публикуване на връзка към материала, той да бъде оценен от нашите читатели
  • Текстове в Google Docs
  • Презентация в Google Slides и други инструменти на Google
  • YouTube
  • Голям списък с видео сайтове и канали с образователно съдържание

За всеки абонамент от учител ще предоставим курса в PDF формат, тъй като в момента е достъпен след регистрация и на всеки три дни се изпраща една част от курса. Така той продължава около 30 дни.

 

     12. Статиите от списанието са достъпни през сайта

Всеки брой на сп. “Българска наука” излиза в PDF, но всяка статия е достъпна и през сайта ни www.nauka.bg. Достъп до тях имат само абонатите, за да могат освен в PDF, да четат всеки един материал лесно и в уеб формат, и през всяко мобилно устройство. Абонатите получават акаунт активен една година, а в скритата секция на Наука.бг често слагаме и бонуси, които са достъпни само за абонати.

Вижте това видео, за да разберете какво получавате след абонамент и как най-лесно да си направите такъв 🙂

 

С абонамента получавате всички до момента излезли над 150 броя + тези, които предстоят да изязат. Вижте повече тук: https://nauka.bg/abonament/

     13. Всички книги от “Възраждане” – само за учители

В онлайн магазина ни (КупиНаука) имаме категория Възраждане: е-книги
Това са 15 книги, които са издадени преди повече от 100 години, като ние предоставяме сканирани копия на оригиналите. Това е уникално за българския интернет, тъй като тези книги са антикварна рядкост, а не са преиздавани и не могат да се намерят и съвременни копия.
За всички учители, които се абонират за списанието ще предоставим тези 15 книги, които на практика са безценни.

Ето ги и тях:

– Българското опълчение в Освободителната руско-турска война 1877-1878
– Христо Ботев, Биография от Ив. Г. Клинчаров. 1910 г.
– Архив на Възражданието. Том 1, 1908 г.
– Архив на Възражданието. Том 2, 1908 г.
– България в Източния въпрос, 1879 г.
– Дневник за пребиваването на Цар Освободителя в Дунавската армия през 1877г.
– История на българската литература, 1887 г.
– „Златна книга на дарителите за народна просвета“ [книга първа], 1907 г.
– Българите въ Бесарабия. Кратък исторически очерк
– Боевете и операциите около Шипка във войната 1877-78 години. Военно-исторически етюд
– История на Априлското въстание. Т. I. Предистория; Т. II. Приготовления., 1907
– „Трета армия в Балканската война 1912 година“ – 1922 г.
– „Дипломатически показател за правата и функциите на дипломатическите и консулски агенти“, 1896
– „История на Априлското въстание. Т. III. Възстание и пепелища.“, 1907
– „Български народни песни“ [от Елена Янкова], 1908

Повече информация за всяка една книга ще намерите ТУК.

 

Всичко това само за 69 лв. на ГОДИНА (годишен абонамент).

 

Или вземете ВЕЧЕН абонамент от тук. – Подходящ за библиотеки и училища за ползване на повече хора. Завинаги имате достъп до всичко старо и ново съдържание, което издаваме. Повече вижте ТУК>

Научете повече за списанието и абонамента тук: https://nauka.bg/abonament/

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.