Търсене
Close this search box.

Онлайн курс на БГ Наука за Автори

Онлайн курс на БГ Наука за Автори

Онлайн курс на БГ Наука за Автори

Онлайн курс на БГ Наука за Автори

За всички, които искат да се научат да пишат за БГ Наука и да се занимават с научна журналистика.

 

Подготвихме този малък курс, който ще ви помогне да разберете най-важните аспекти от това да публикувате качествени текстове на научна тематика.

Ще засегнем няколко важни неща, които сме видели, че са най-важни за популяризирането на науката.

Ще започнем с преводите и защо са важни за вас като автори. След като се научите откъде да намирате добри и качествени материали и новини, ще можете бързо да откривате нужната ви информация за по-задълбочени проучвания, които може да се наложи да правите.

Вторият етап е интервю. Тук ще наблегнем на това как да подходим при взимането на интервю, как да измислим подходящи въпроси и какви са начините на на представяне като краен текст за публикуване.

Третият и най-популярен в списанието е СТАТИЯТА. Писането на научно-популярна статия не е толкова трудно, но изисква определени знания и умения, които ще засегнем в този кратък курс.

Накрая ще обясним повече за снимките във вашите текстове, права за ползване и сайтове, които може да ползвате в намирането на безплатни, но красиви изображения. Кога се слага източник и колко изображения е добре да слагате във вашите текстове и много други полезни трикове.

През годините сме имали различни стажантски програми, много доброволци и автори, които са писали и пишат по различен начин и за различни неща, но винаги се засягат тези три вида текстове.

Всеки модул ще бъде подкрепен с много примери Подготви nauka.bg и списанията „Българска наука“ и „Българска наука и медицина“.

Във всеки модул ще имате задачи, които ще трябва да изпълните и да ни изпратите, а ние ще ви върнем отговор как сте се справили и какво трябва да се подобри.

За да започнете курса, се запишете тук:

(Курсът е автоматичен и независимо кога се запишете, ще преминете през всяка една част от него. Ще получавате на всеки три дни нова информация по имейла и задачи, които да изпълните.)

ВАЖНО: След попълване на полетата трябва да получите имейл с първи модул. Ако обаче не сте го получили, проверете в папка СПАМ или сред рекламните съобщения, ако използвате GMAIL.

Ще получите общо 10 имейла с полезна информация!

Курсът е изготвен от екипа на Българска Наука:

Петър Теодосиев (главен редактор на списание Българска Наука) и Росица Ташкова (редактор на nauka.bg и medicina.nauka.bg от 2015 до 2019).

 

Полезни линкове:

Публикувай в сп. “Българска наука”

Медия ли е БГ Наука?

Кой пише за наука в България?

Ето какво сме ви подготвили 🙂

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.