

Американски и финландски учени установиха, че аерозолите – сажди, сяра, прах и миниатюрни частици в атмосферата, могат да повлияят върху климата, намалявайки дъждовете в районите със сух климат и увеличавайки интензивността на валежите и на силните бури в районите с влажен климат. Нарасналото замърсяване на въздуха може да увеличи сушата и наводненията в различни райони, като повлияе върху образуването на облаци.
„Парниковият газ и аерозолите са два важни фактора, които диктуват климатичните промени. Докато дължащите се на парниковия газ механизми на климатичното затопляне са изяснени, ефектът върху климата от аерозолите е по-малко известен. Открихме съществуването на дългосрочен ефект от аерозолите върху височината и плътността на облаците и свързаните с това промени в честотата и интензивността на валежите. Получените резултати свидетелстват, че трябва да се борим с климатичните промени и с промените в околната среда, които толкова много влияят върху ежедневието ни.“, поясняват авторите на изследването.
Димът, произвеждан от бързо развиващите се икономики в Азия, е основната причина за спирането на глобалното затопляне през десетилетието след 1998 г. заради охлаждащия ефект на сярата, макар че изпуснатите емисии на парникови газове са се увеличили с около една трета. Основните замърсители са превозните средства, електроцентралите, селскостопански дейности като наторяването на почвата със самолети, добивът на въглища и др.
Димът от Азия до голяма степен е отговорен за спирането на глобалното затопляне през десетилетието след 1998 г. заради охлаждащия ефект на сярата, въпреки че емисиите на парниковите газове рязко са нараснали. Сярата се задържа в атмосферата за няколко години. Тя дава възможност да се образуват водни капчици. Това създава мръсни облаци, които отразяват слънчевите лъчи обратно към Космоса.
Учените прогнозират, че глобалното затопляне ще се ускори, когато развиващите се икономики най-накрая ограничат замърсяването на околната среда.
По материали от:
Европейска нощ на учените 2022 г.:

