Търсене
Close this search box.

Смисълът да споделяме научно съдържание

Поради разделението на обществото ни по всевъзможни теми, често под постовете на БГ Наука във Фейсбук, биваме обвинявани, че обслужваме държави, бизнеси, че дори и конспирации, а ние чисто и просто се опитваме да комуникираме науката на разбираем език. 

Наука в най-широкия класически смисъл е систематизирано достоверно знание, което може да бъде убедително обяснено чрез логиката. (Използвайки научния метод)

Нищо не е по-важно за нас от това информацията, която публикуваме да е научно издържана. 

Има открития, направени в научни организации, бизнеси и университети, които се намират в различни държави, дори държави, които в момента не съществуват. Това не ни спира да ги споменаваме и да говорим за тях. 

Публикуваме всеки ден, или почти всеки ден, снимка с кратък текст, която е интересна и е свързана с наука или история (да и историята е наука). Колкото по-абстрактна и често несвързана директно с наука или експеримент, тази снимка бива споделяна и коментирана защото показва исторически факти или демонстрира прогрес, ново знание и наука. За съжаление повечето хора се “връзват” на подобни снимки и едва ли не ни обвиняват, че само това публикуваме или пък, че те нямат нищо общо с науката. Когато публикуваме видеа с български учени или статии, обясняващи научен феномен, тези постове имат много по-малка активност в социалните мрежи. Това има елементарно обяснение – снимката се разбира лесно и често провокира емоция. Докато видео с български учен изисква внимание и разбиране и трудно предизвиква такава емоция. 

Страницата ни във Фейсбук не цели да бъде портал на науката в чистия ѝ вид, а да запознава българското общество с интересни факти и да им покаже къде може да прочетат и гледат по-подробни текстове и видеа. 

Имаме над 200 броя в PDF и над 1000 видеа, а статиите в сайта ни nauka.bg са близо 10 000. Ако искате повече – просто се разровете в сайта и списанието.

Ако обичате да слушате, вижте подкаста ни, имаме над 1000 епизода в аудио.

Една снимка в социалните мрежи не е науката, но може да е първи достъп до наука от ваша страна. Ние сме тук да променим това. 

Абонирайте се за бюлетина ни по имейл и ще получавате само най-новото в науката от България и света.

Също така вижте и Европейската нощ на учените 2023 – събитие, което показва учените и тяхната работа. Подготвяме различни видове съдържание през годината, а на 29 и 30 септември ще се проведат множество събития в България.

 


Направи дарение на училище!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.