Търсене
Close this search box.

Имаме ли нужда от още образователна информация (онлайн)?

Често чувам, че в момента има толкова много информация навсякъде, че не е нужно да се прави нищо ново в помощ на образованието – има онлайн енциклопедии, има Кан Академия и какво ли още не… Но, реално ние трябва да се научим да ползваме всичко налично.

Не съм съгласен с това, не защото не е истина, а защото потреблението на информация през 2024 г. не работи по този начин. Потребителите са в социалните мрежи, а алгоритмите на тези платформи “бутат” съдържание, което кара потребителите да не излизат от там и да продължават да скролват, харесват и коментират. Още през 2018 г. написах един блог пост “Защо всеки учен трябва да бъде инфлуенсър”, където подканвам всеки в сферата на науката и образованието да започне да създава образователно съдържание. За щастие вече има подобни примери. Например учителка от малък град създава образователни видеа по математика в Тик Ток и кара учениците в клас да ги гледат. Така те объркват алгоритъма и когато си пуснат Тик Ток извън клас им се показват видеа за математика или свързани с други учебни предмети. Това е много добър подход, който изцяло отговаря на реалността, в която живеем. Не трябва да се борим с това, което вече се случва, защото това ще бъде грешната битка. Това, за което трябва да се борим е онлайн съдържанието да е стойностно, да е образователно, интересно и да създава по-добри и умни деца и граждани.

 

В момента най-скъпата стока е “вниманието” на потребителя. Именно за него е тази битка между технологичните гиганти – за нашето внимание.

Поемаме огромно количество информация всеки ден и въпросът не е дали имаме време за още, а доволни ли сме от това, кой ни говори и какво ни говори?

Четенето на БГ Наука дава информация за света, която ни помага да разберем как работи той.

 

Вижте някои от безплатните броеве на сп. “Българска наука”: 

Из дебрите на нашия мозък | Брой на БГ Наука

Книга „История на медицината на 20 век.“

„Наука за ученици, учители и родители“

Спец. брой „Възобновяеми енергийни източници“

Всички броеве >>

 

Петър Теодосиев, БГ Наука


-50% на Абонамента (Годишен и Вечен) | Най-голямото намаление на БГ Наука за 2024 г.



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.