Търсене
Close this search box.

Разкрито е лицето на 9500-годишен мъж

Разкрито е лицето на 9500-годишен мъж

Разкрито е лицето на 9500-годишен мъж

Разкрито е лицето на 9500-годишен мъж


Направи дарение на училище!



***

Дигиталните инструменти помагат на учените да реконструират неолитен човек от известния череп от Йерихон.

Учените извършили наобратно древната ритуална практика, която създала един от най-важните артефакти в Британския музей – черепът от Йерихон, и разкрили лицето на мъжа, чиито останки били декорирани и почитани преди около 9500 години.

9500-годишния череп от Йерихон представлява череп, пълен с пръст и покрит с хоросан, за да наподобява индивидуални лицеви черти. Използвани са миди, за да се изобразят очите на покойния.

Черепът от Йерихон се счита за най-старият „портрет” в музейната колекция и съвсем доскоро и за най-озадачаващото – скъсен човешки череп, покрит с протрит хоросан, с очни кухини означени с миди, които гледат сляпо от витрината.

Сега, благодарение на дигиталното изображение, 3D принта и криминалистичните техники за възстановяване, специалистите са пресъздали лицето на индивида зад черепа от Йерихон – и изглежда принадлежи на приблизително 40-годишен мъж със счупен нос.

Лицева реконструкция въз основа на останки, открити вътре в черепа.

Безпрецедентно откритие


Разбери повече за БГ Наука:

***

Черепът от Йерихон е един от седемте измазани с хоросан и украсени неолитни черепа, открити от археоложката Kathleen Kenyon през 1953 година в местността Тел ес-Султан, в близост до модерния град Уест Банк в Йерихон. Откритието – археологическа сензация, която донесла на Kenyon международна слава – е било представено за пръв път от National Geographic през декември същата година.

„Осъзнахме, с въодушевление от откритието, че гледаме портрет на човек, който живял и умрял преди повече от 7000 години“, написала Kenyon, описвайки на читателите на списанието момента, в който бил открит първият череп. „Никой археолог не е предполагал, че съществува такова произведение на изкуството.“

Седемте черепа се различавали в детайлите си, но същевременно всичките били пълни с пръст, която да поддържа деликатните лицеви кости, преди да бъде поставен влажният хоросан, за да създаде индивидуалните лицеви черти като уши, бузи и носове. Малки морски миди представлявали очите, а върху някои от черепите имало следи от боя.

На тази снимка от 1953 година за National Geographic археоложката Kathleen Kenyon (вдясно) и техничката Cecil Western изследват неолитни черепи с хоросан, наскоро изкопани от Тел ес-Султан, близо до Йерихон. Черепът, намиращ се в Британския музей, може да се види отзад.

След откритието на Kenyon са разкрити още над 50 декорирани черепа в неолитните селища от Близкия Изток до Централна Турция. Докато всички учени са единодушни, че обектите представляват ранна форма на почитане на предците, много малко се знае за това кой е бил избиран за обезсмъртяване в хоросан преди хиляди години и защо.

И други неолитни черепи с хоросан са били дигитално изследвани, но скелетните останки от вътрешността на черепа, намиращ се в Британския музей, са първите, на които е направен 3D принт и са реконструирани.

Отделянето на хоросан от череп на практика

Забележителните неолитни черепи на Kenyon били разпръснати из музеи в цял свят за по-нататъшни проучвания и черепът на Британския музей пристигнал там през 1954 година. Но предишните опити да се извлече повече информация от необичайния артефакт, се оказали безплодни.

Хилядите години са изтрили много от физическите детайли от хоросана, покриващ черепа и традиционното рентгеново сканиране не могло да разграничи кост от хоросан, заради подобната плътност на двата материала. Резултатът бил „бяло петно върху рентгенова снимка“, казват Alexandra Fletcher, Raymond и Beverly Sackler, която е уредник на отдела Древния Близък Изток, оглавила проекта свързан с реконструкцията в Британския музей.

3D модел на череп от Йерихон – Този интерактивен 3D модел на череп от Йерихон е бил създаден чрез хиляди компютърни томографии. Кликнете на обяснителните бележки, за да научите повече за чертите на лицето на този древен ритуален артефакт.

Когато черепът от Йерихон бил подложен на компютърна томография през 2009 година изследователите най-накрая успели за визуализират човешките останки под хоросана. Сканирането показало череп на възрастен (долната челюст била премахната), по-вероятно на мъж, отколкото на жена. Носната преграда била счупена и липсвали задните кътници. В задната част на черепа била издълбана дупка, за да може да се напълни с пръст и сканирането дори осветило 9500-годишни отпечатъци от палци на мястото, което някой е запечатвал с фина глина.

Най-старият портрет на музея получава ново лице

През 2016 година Британският музей създал дигитален 3D модел на черепа чрез данните от компютърната томография и научил още повече за неолитния човек от вътрешността на черепа от Йерихон. Докато сканирането загатнало, че носът е счупен, то 3D моделът показал сериозността на щетите.

Екипът на Fletcher решил да стигне още по-далеч и създал физически модел на черепа, използвайки 3D принтер. След това използвали уменията на RN-DS Partnershipфирма за криминалистична лицева реконструкция.

Като използвали принта на черепа и модел на мъжка долна челюст от друго неолитно селище в близост до Йерихон, криминалните експерти могли да реконструират лицевата мускулатура в дигитално създадените останки от вътрешността на черепа, точно както хората създали бузи, уши и устни от хоросан върху самия череп преди повече от 9000 години.

„Сякаш осъществихме неолитния процес наобратно“, казва Alexandra Fletcher, горда че най-старият портрет на Британския музей най-после си има ново лице.

До 19 февруари 2017 година лицевата реконструкция и оригиналният череп от Йерихон ще бъдат изложени един до друг в Британския музей като експонат, озаглавен „Създаването на предшественик: черепът от Йерихон“.

Превод: Никол Николова

Източник: National Geographic


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.