Сп. Българска Наука, брой 163 (март 2023 г.):

НАЧАЛО | ПРОГРАМА | КОНКУРСИ | ЗА НОЩТА | ПАРТНЬОРИ | ENG
Фондация Карол Знание ви среща в Европейската нощ на учените с трима впечатляващи млади учени, лауреати за 2020:
- Носителят на докторантската стипендия Владимир Николов, редовен докторант към Национален природонаучен музей при БАН
- Докторантът от Физическия факултет на СУ Св. Климент Охридски Недислав Веселинов
- Д-р Илиян Попов, главен асистент в Института по Електрохимия и Енергийни Системи при БАН
По следите на динозаврите, живели на нашите земи
Видео – https://youtu.be/BtqStQso9fI
Как една докторантска стипендия направи възможно пътуване във времето и един млад палеохистолог отвори нова страница в Българската наука? Какво е да държиш в ръцете си кост на 83 милиона години? Какво разказват древните фосили? Тръгваме по следите на динозаврите, живели по българските земи с Владимир Николов, редовен докторант към Национален природонаучен музей при БАН, носител на докторантската стипендия на фондация Карол Знание за 2020 г.
Още за докторантската стипендия на фондация Карол Знание:
Видео – https://youtu.be/qdVjPyTGwUk
Кой иска да изгради първия планетариум в София? Как мечтата се превърна в план, планът – в проект, а проектът се превръща сега в планетариум „Андромеда“. Ще може ли да се изграждат с готовата вече матрица още планетариуми? Реалистично ли е в малки градчета, училища или музеи да се появят копия на „Андромеда“. Разказва докторантът от физическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ Недислав Веселинов, носител на наградата Предприемач в науката, основател на Експериментално конструкторско бюро Фотоника
Още за програмата Предприемачи в науката на фондация Карол Знание:
Екологична батерия магнезий-въздух
Видео – https://youtu.be/VIWoRDHcFA0
Може ли една започната преди 40 години научна разработка да бъде комерсиализирана сега и да даде живот на екологични батерии? Знаете ли, че България е била една от четирите страни в света със собствено производство на литиево-йонни батерии? Представете си батерия, която работи със солена вода и е напълно безвредна. Тя вече съществува и се нарича Oxymet. Вижте я в прототипите, върху които работи д-р Илиян Попов, главен асистент в Института по Електрохимия и Енергийни Системи при БАН, носител на докторантската стипендия на фондация Карол Знание за 2020 г.
Още за програмата Предприемачи в науката на фондация Карол Знание:
***
ВИДЕО: Какво е БГ Наука?