Търсене
Close this search box.

Какви са действията, предприети от Европейската комисия за борба срещу COVID-19

Какви са действията, предприети от Европейската комисия за борба срещу COVID-19

Какви са действията, предприети от Европейската комисия за борба срещу COVID-19

Какви са действията, предприети от Европейската комисия за борба срещу COVID-19


Направи дарение на училище!



***

Действия, предприети за справяне с епидемията от коронавирус SARS-CoV-2

На 30 януари 2020 г. Европейската комисия отправи заявка за разглеждане, озаглавена „SC1-PHE-CORONAVIRUS-2020: Подобряване на знанията за клинична и обществена здравна реакция срещу епидемията [COVID-19]“, с бюджет от 10 милиона евро, които впоследствие бяха увеличени до 47.5 милиона евро предвид мащаба на епидемията и потенциала на представените изследователски проекти. 17 изследователски проекта бяха включени в списъка за финансиране. Очаква се тези проекти да повишат нашите знания и разбирания за новия коронавирус (SARS-CoV-2), да допринесат за по-ефективно клинично третиране на пациенти, заразени с вируса, и за подготвеността и реакцията на здравеопазването към епидемията. Очаква се изследователските екипи възможно най-бързо да споделят данните от своите проучвания, така че здравните власти да могат незабавно да ги използват.

Такава бърза реакция е възможна благодарение на постоянния бюджетен ред за спешни научни фондове, който Комисията поддържа като част от годишните работни програми на “Хоризонт 2020” за здравни изследвания.

 

Текущи проекти за готовност и реакция при епидемии


Разбери повече за БГ Наука:

***

През последните години Европейската комисия инвестира много в научните изследвания, за да се подготви точно за този тип спешни случаи за общественото здравеопазване.
Няколко проекта, финансирани от ЕС (както “Рамкова програма 7”, така и “Хоризонт 2020“) понастоящем подпомагат дейностите за европейска и глобална готовност и реакция. Те включват:

Проектът PREPARE, който подкрепя готовността на болниците в Европа и подобрява тяхното разбиране за динамиката на епидемиите. Този проект е увеличил усилията си за адекватна реакция на новата епидемия от коронавирус (SARS-CoV-2) до режим на реагиране 3-та степен, който е и най-високият режим на реагиране. Това означава, че PREPARE незабавно ще започне да прилага клиничните изследвания за SARS-CoV-2 в цяла Европа. Дейностите, изпълнявани от този проект, се планират и провеждат в тясно сътрудничество с партньорските мрежи и Европейската комисия и в съответствие със СЗО и ECDC.
Безвъзмездната помощ за него от ЕС възлиза на 24 милиона евро.

The European Virus Archive – GLOBAL (EVA-GLOBAL или EVAg), виртуален каталог с човешки, животински и растителни вируси, който досега вече е отговорил на повече от 1200 заявки за осигуряване на достъп до необходими материали за диагностициране на коронавирусна инфекция.
Безвъзмездна помощ от ЕС: 12.2 милиона евро.

 

Освен това Комисията работи и с други фондове за научни изследвания чрез мрежата “Глобално научно сътрудничество за готовност при инфекциозни заболявания“ (GloPID-R). Тази мрежа се мобилизира, за да улесни бързата и ефективна реакция против настоящата пандемия, чрез координиране на програмата за научни изследвания и справяне с приоритетните изследователски нужди.
Безвъзмездна помощ от ЕС в подкрепа на GloPID-R 2: 1.3 милиона евро.

 

VEO е нов проект, стартиран през януари 2020 г., който работи върху диагностиката и извличането на данни, включително използването на социални медии.
Безвъзмездна помощ от ЕС: 15 милиона евро.

 

MOOD също е нов проект, стартиран през януари 2020 г., за набиране на данни и съставяне на модели за епидемията, които да улеснят борбата срещу нея.
Безвъзмездна помощ от ЕС: 14 милиона евро.

Други текущи кампании

На 3 март беше обявена специална покана за спешни предложения за научни изследвания от Innovative Medicines Initiative (IMI), публично-частно партньорство между ЕС и фармацевтичната индустрия чрез тяхната асоциацията EFPIA. Европейската комисия финансира IMI чрез “Хоризонт 2020“ и ще даде до 45 милиона евро като отговор на тази покана. Очаква се ангажиране от подобен мащаб и от страна на фармацевтичната индустрия, така че общата инвестиция да достигне до 90 милиона евро. Поканата на IMI съдържа предложения за проекти за разработване на лечения и диагностика за по-добро справяне с епидемията от COVID-19 и за повишаване на готовността за евентуални бъдещи пандемии.

Чрез настоящото портфолио на IMI следните проекти участват активно в новата борбата срещу коронавирус:

 

The Zoonotic anticipation and preparedness initiative (ZAPI) е изследователски проект, който има за цел да създаде нови платформи и технологии, които ще улеснят бързия, координиран и практичен отговор на бъдещи инфекциозни заболявания веднага след появата им. Техният фокус включва и други коронавируси, което потенциално позволява трансфер на технологии и експертизи за настоящата епидемия.

 

The value of diagnostics to combat antimicrobial resistance by optimising antibiotic use  (VALUE-Dx) има за цел да трансформира медицинската практика, като улеснява лекарите да предоставят персонализирани, базирани на доказателства рецепти за антибиотици благодарение на използването на иновативни диагностични стратегии. Проектът е съсредоточен върху инфекциите на дихателните пътища, но констатациите и откритията му вероятно ще са от полза и за други инфекции, като например новият коронавирус.

 

Combatting bacterial resistance in Europe (COMBACTE-NET) е посветена на изграждането на стабилни клинични, лабораторни и изследователски мрежи в цяла Европа. COMBACTE-NET създаде общоевропейска мрежа от клиники и болници за по-ефективно и бързо тестване на нови стратегии за лечение, мрежа от микробиологични лаборатории за диагностициране на пациентите и идентифициране на най-подходящите лечения, както и за валидиране на диагностичните тестове. В проекта COMBACTE-MAGNET е създадена епидемиологична мрежа, която синхронизира и свързва различни европейски системи за наблюдение на болести.

 

The EXSCALATE platform е един от резултатите на финансирания от ЕС проект Antarex. Той функционира чрез Италианския суперкомпютър в CINECA, анализирайки COVID-19 протеини въз основа на данни, осигурени от научната общност, с цел да се ускори намирането на ефективна терапия срещу пандемичния вирус.

Приложенията на HPC Centre of Excellence for Computational Biomolecular Research ‘BioExcel’ също могат да бъдат използвани при нужда. Те включват мащабен виртуален скрининг на потенциални медицински съединения като лекарства с малки молекули, антитела и др. Приложимостта зависи от конкретния случай на пандемичните причини.

Политиката за достъп на EuroHPC Joint Undertaking предвижда приоритет и незабавен достъп до техните суперкомпютри при спешни случаи, каквито са и пандемичните кризи.

Европейската комисия също така е инвестирала в развитието на клинични мрежи в продължение на много години, за да гарантира готовността за провеждане на клинични изследвания в отговор на нови епидемии от инфекциозни заболявания, включително гореспоменатите PREPARE, COMBACTE-NET, VALUE-Dx и още много други.

 

Чрез European and Developing Countries Clinical Trials Partnership (EDCTP 2), понастоящем в борбата против коронавируса, също участват следните проекти:

 

The African coaLition for Epidemic Research, Response and Training (ALERRT) са изработили рамка за реакция, която облекчава административните, регулаторни и етични затруднения и мобилните изследователски възможности, осигуряващи бързи действия за иницииране на подходящи клинични и лабораторни проучвания в различни условия в Субсахарска Африка. Институтът Pasteur de Dakar, един от партньорите на проекта, ръководи дейностите за подготовка на страните под ръководството на CDC Африка (Центрове за контрол и превенция на заболяванията).

 

The Pan-African Network For Rapid Research, Response, Relief and Preparedness for Infectious Diseases Epidemics (PANDORA-ID-NET), която се фокусира върху готовността за епидемии, в момента си сътрудничи с CDC в Африка, за да предложи помощ по отношение на наблюдението и обучението в лабораторни умения.

Освен това EDCTP поддържа мрежи от изследователски центрове, които участват в клинични процеси в Субсахарска Африка. Тези мрежи за върхови постижения улесняват научноизследователското сътрудничество чрез обединяване на различни институции в четирите региона на Субсахарска Африка. Към днешна дата EDCTP финансира създаването на четири регионални мрежи за върхови постижения: WANETAM, EACCR, CANTAM и TESA.

Коронавирусите (CoV) са голямо семейство от вируси, които причиняват заболявания, вариращи от обикновената настинка до доста по-тежки заболявания, като Близкоизточен респираторен синдром (MERS-CoV) и тежък остър респираторен синдром (SARS-CoV). В края на декември китайските власти идентифицират поредица от инфекции в Ухан, Китай, с това което впоследствие е идентифицирано като “нов коронавирус“ (SARS-CoV-2).

Това е нов щам на вируса, който не е бил засичан по-рано при хора. Първоначално огнището на COVID-19 се разпространи бързо в рамките на Китай, но днес вече засяга повече от 70 страни по целия свят. На 30 януари 2020 г. СЗО обяви извънредна ситуация за общественото здравеопазване в глобален мащаб.

 

Актуализации по темата как се развива пандемията могат да бъдат намерени на следните уебсайтове:

– ECDC: https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

– СЗО: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019

 

Източник: European Commission

.

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.