Търсене
Close this search box.

Колко ефективни са ваксините срещу заразяването и предаването на covid-19, според досегашните данни?

Колко ефективни са ваксините срещу заразяването и предаването на covid-19, според досегашните данни?

Колко ефективни са ваксините срещу заразяването и предаването на covid-19, според досегашните данни?

Колко ефективни са ваксините срещу заразяването и предаването на covid-19, според досегашните данни?


Направи дарение на училище!



***

Социалното дистанциране ще продължи да бъде важен фактор.

Последните резултати от проучванията показват, че хората, които са ваксинирани срещу covid-19, все още могат да хващат и предават вируса, но при тях е значително по-малко вероятно това да стане отколкото при неваксинираните.

Въпросът дали ваксините могат да спрат предаването е едно от най-големите и важни неизвестни на пандемията. Ако могат да го направят, тогава е възможно постигане на стаден имунитет чрез ваксинация. Ако не могат да го направят обаче, вирусът ще може да циркулира дори в напълно ваксинирана популация и ще продължи да представлява смъртоносна заплаха за хора, които не са били ваксинирани или които не предизвикват имунен отговор след получаване на ваксина. Циркулиращият вирус също така може да мутира и да избяга от защитата ни, като възроди пандемията. Последните новини са разнопосочни. 

„През последните няколко седмици излязоха данни, които предполагат, че ваксините не блокират предаването, но е много вероятно значително да го намалят“, заявява имунологът Елинор Райли от Университета в Единбург (Великобритания) в убинар на Royal Society of Medicine в края на миналия месец.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Една част от данните са от фаза III на клиничното изпитване от производителя на ваксини Moderna. Според тези данни при хората, на които вече е дадена първата доза от ваксината, вероятността за инфекция и предаване на вируса намалява с около 66%. Втората доза се дава 28 дни след първата, но нейният ефект върху предаването засега все още не е известен с точност, тъй като процесът обикновено наблюдава хората след втората доза само ако се чувстват зле, но не и ако са асимптоматични.

AstraZeneca и Оксфордският университет съобщават за някои подобни данни от едно от своите клинични проучвания. Доброволците, които са получили лечение с режим половин доза + пълна доза (което беше открито случайно) са били с 60% по-малко склонни да имат асимптоматична инфекция, отколкото хората, получили плацебо. Въпреки това, хората, които са получили пълните дози, са били само с 4% по-малко склонни да получат такава инфекция, отколкото хората, които са получавали плацебо.

Проучване в Китай установи, че заразените хора без симптоми са много по-малко склонни от тези със симптоми да предадат вируса на други хора в домакинството си, което предполага, че дори ако ваксините не предотвратяват асимптоматични инфекции, те все пак могат да намалят значително скоростта на предаване.

И накрая, проучване на Clalit Research Institute в Израел установи, че ваксината, разработена от Pfizer и BioNTech, намалява асимптоматичните инфекции при хора на над 60-годишна възраст с около една трета. Като ефектът се задейства едва 14 дни след първата доза. 

Взети заедно, тези резултати категорично предполагат, че ваксините могат значително, но не изцяло, да спрат разпространението на вируса, казва Райли.

„Няма конкретни данни сами по себе си за заразността на получаващите ваксини – връзката е непряка“, казва тя. „Както симптоматичната, така и асимптоматичната инфекция са по-малко вероятни след ваксинация, а асимптоматичните хора и по-рядко предават вируса.“

Това означава, че ще трябва да продължим с мерки като социално дистанциране, за да забавим предаването, докато напълно всички не бъдат ваксинирани. Изследователският институт Clalit предупреди, че резултатите му „ясно показват, че няма пълна защита срещу ковид инфекция… следователно дори тези, които са били ваксинирани, трябва да носят маски в публичното пространство и да спазват правилата за социална дистанция.“

 

Източник: New Scientist Magazine
Превод: Радослав Тодоров

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.