Търсене
Close this search box.

Интервю с проф. д-р Тодор Кантарджиев – директор на Националния център по заразни и паразитни болести и ръководител на проекта

Интервю с проф. д-р Тодор Кантарджиев – директор на Националния център по заразни и паразитни болести и ръководител на проекта

Интервю с проф. д-р Тодор Кантарджиев – директор на Националния център по заразни и паразитни болести и ръководител на проекта

Интервю с проф. д-р Тодор Кантарджиев – директор на Националния център по заразни и паразитни болести и ръководител на проекта


Направи дарение на училище!



***

Бихте ли се представили на нашите читатели?

Проф. д-р Тодор Кантарджиев, дмн, директор на Националния център по заразни и паразитни болести и ръководител на проекта за създаването на център за компетентност „Фундаментални, транслиращи и клинични изследвания в областта на инфекциите и инфекциозната имунология”.

Коя научна институция представлявате и с какво се занимава тя?

Националният център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) е национална институция със статут на научна организация към Министерство на здравеопазването, която разработва научните основи на борбата с инфекциозните заболявания и методите за нейното осъществяване, съобразно най-съвременните постижения на науката и изискванията на СЗО и ЕС. В структурата на НЦЗПБ влизат отдели по микробиология, вирусология, паразитология, епидемиология и имунология, които обхващат целия спектър на заразните заболявания, тяхната диагностика, лечение, превенция и контрол.

Бихте ли представили проекта накратко?


Разбери повече за БГ Наука:

***

Създаването на център за компетентност „Фундаментални, транслиращи и клинични изследвания в областта на инфекциите и инфекциозната имунология” има за цел да осигури нови теоретични познания в областта на инфекциите и имунния отговор и бързото им приложение в медицинската практика, за нуждите на индивидуалното и обществено здраве. По този начин ще се отговори на две съвременни предизвикателства: нововъзникващите и възвръщащи се социално-значими инфекции и нарастващата антибиотична резистентност.

Проектът предвижда модернизиране и преоборудване на лабораторни комплекси, заедно с учебен център и реализирането на пакет от научноизследователски програми в няколко направления:

  • прецизно дефиниране на причинители на инфекциозни заболявания;
  • молекулярно-епидемиологичен анализ на социално значими инфекции;
  • характеризиране на лекарствената резистентност на инфекциозните причинители;
  • изследване на имунологичния отговор към инфекциозните причинители и възможностите за неговото подобряване.

Кои са партньорите по проекта?

Заедно с НЦЗПБ като водеща организация, в проекта участват:

  • Институтът по микробиология „Стефан Ангелов“ – БАН, с опит в разработването на продукти, технологии, лекарствени прототипи и животински модели за предклинични изпитвания и приложението им за медицински и промишлени цели.
  • Националният диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт (НДНВМИ) – единствената специализирана структура за научноизследователска, диагностична, референтна и експертна дейност в областта на здравеопазването на животните.
  • Медицински институт – МВР, с 300-леглова болнична база, чието отделение по Клинична микробиология работи в направления: антибиотична резистентност и усъвършенстване на антибиотичната политика, контрол на инфекциите, биологична безопасност и биологична сигурност.

С какво финансиране разполага проектът и кой го осигурява?

Финансирането на проекта е на стойност 23 638 258 лв. за периода 09.2018 – 12. 20123 (малко повече от пет години), което се осигурява изцяло от Европейския фонд за регионално развитие по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ и по-точно – по първата приоритетна ос на програмата – „Научни изследвания и технологично развитие“.

Какви дейности ще се извършват в отделните лаборатории?

Ще бъдат изградени две работни помещения с ниво 3 на биологична защита (Р3), предназначени за откриване и работа с високо патогенни бактерии и особено опасни вируси, които могат да бъдат използвани за биотерористични цели – единствените по рода си в страната. Две лаборатории за молекулярно-генетичен анализ с целогеномно секвениране ще бъдат оборудвани съгласно най-съвременните стандарти за характеризиране на вирусни и бактериални инфекциозни причинители. Ще бъде създадена и експертна лаборатория за електронно микроскопски анализи, които са абсолютно необходими при идентифициране на нови патогенни вируси. Експертната лаборатория за имунологични анализи ще разполага с възможности за оценка на имунния отговор в различните му прояви и локализации (клетъчен, хуморален, лигавичен), с нови микроинвазивни и високочувствителни методи. Ще бъде оборудвана и биологична банка, в която ще се съхраняват и предоставят за различни цели уникални микробни щамове и различни биологични материали от човешки и животински произход.

Каква ще бъде ползата за обществото от успешното реализиране на проекта?

Своевременно откриване и точно определяне на причинителите на инфекциозните заболявания, което е условие за адекватна терапия.

Предотвратяване на епидемични взривове от нововъзникващи и непознати патогени.

Епидемиологично прогнозиране и насочена профилактика на социално значими инфекциозни заболявания.

Нови възможности за комплексна оценка и въздействие върху имунния отговор срещу причинителите на остри и хронични инфекции.

Подобрена диагностика, персонализирано проследяване и лечение на острите и хронични инфекции и техните усложнения

Как оценявате работата на екипа си?

Екипът е изграден от доказани професионалисти, повечето с дългогодишен опит и с международен авторитет, и с едни от най-високите наукометрични показатели в областта на медико-биологичните науки у нас. (В класацията на МОН за медицински науки през 2017 г. НЦЗПБ е на четвърто място в групата на елитните организации, след УМБАЛ по кардиология, УМБАЛ Александровска и Фармацевтичния факултет на МУ-София).

Има ли млади хора, които искат да се занимават с наука във Вашата област?

За съжаление все по-малко самоотвержени млади лекари и биолози се решават да се посветят на научни изследвания в областта на инфектологията и имунологията. Една от целите на настоящия проект е именно да привлече такива млади хора, като им създаде адекватни условия за работа, обучение, научна колаборация и възможност за изяви на национално и международно ниво.

Какво, според Вас, трябва коренно да се промени в България по отношение на науката?

Смисълът на науката е да предоставя решения на съществените проблеми, пред които се изправя съвременното общество. Инфекциозните болести продължават да бъдат такъв проблем, на който не се обръща достатъчно внимание. Важно е и теоретичните разработки да намират бърза практическа реализация, както и да се развият механизмите за комерсиализиране на научните резултати, като условие за самофинансиране и устойчивост на научно-изследователските структури.

Повече информация за проекта ще намерите тук.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.