Изгражда се Център за компетентност „Фундаментални, транслиращи и клинични изследвания в областта на инфекциите и инфекциозната имунология”

Центърът за компетентност „Фундаментални,транслиращи и клинични изследвания в областта на инфекциите и инфекциозната имунология” има за стратегическа цел да отговори на Директивата на Европейския съюз и на Резолюцията на ООН за противодействие на нарастващата антибиотична резистентност, като осигури бърз и ефективен трансфер на данни от фундаменталните изследвания в областта на инфекциите и имунния отговор към медицинската практика за нуждите на индивидуалното и обществено здраве.
Тази стратегия ще бъде постигната чрез изграждане на уникален в своята област за България научноизследователски комплекс, в съответствие с най-добрите европейски и световни стандарти и практики, с добре дефинирана организационна структура и необходимата критична маса от утвърдени и млади учени и технолози-изпълнители.
За целта ще се осъществи значително модернизиране на съществуващата инфраструктура и ще бъде реализиран пакет от научноизследователски програми в следните направления:
- прецизно и изчерпателно дефиниране на етиологичните агенти в гостоприемника и в околната среда;
- молекулярно-епидемиологичен анализ на социално значими инфекции;
- характеризиране на лекарствената резистентност на инфекциозните причинители;
- изследване на ролята на генетичния и имунологичен „фон“ на гостоприемника за развитието на инфекциознаи постинфекциозна патология.
Непосредствените резултати, към които се стремят партньорите по проекта са осигуряване на теорeтична и методологична въоръженост, позволяващи:
- навременна и точна диагноза за адекватна терапия на инфекциозните
заболявания; - предотвратяване на епидемични взривове от нововъзникващи и непознати
патогени; - епидемиологично прогнозиране и насочена превенция на социално значими
инфекциозни заболявания; - персонализирани методи за диагностика, мониторинг и лечение на остри и
хронични инфекции и техните усложнения.
Наред с това ще бъдат осигурени възможности за обучение и работа в подобрена, динамична и интерактивна изследователска среда, колаборация и специализация в условията на ефективни национални и международни мрежи, активен обмен и разпространение на познания сред научната общност, осъществяване на стратегически партньорства с водещи технологични изследователски организации и фирми в Европа, както и разработване и комерсиализиране на собствено портфолио с права върху интелектуалната собственост.
Изграждането на проектирания Център за компетентност ще включва закупуване и инсталиране на основно специализирано оборудване, организирано в няколко функционално и териториално обособени звена и предхождано от необходимите за целта строително-монтажни дейности. Заедно с това ще се извърши доокомплектоване с помощно лабораторно оборудване и информационно осигуряване.
Финансирането на проекта е на стойност над 23,6 млн. лв. за периода 09.2018 – 12. 20123 (малко повече от пет години) и се осигурява изцяло от Европейския фонд за регионално развитие по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж” и по-точно – по първата приоритетна ос на програмата: „Научни изследвания и технологично развитие”.
Партньори по проекта са Национален център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ), Институт по микробиология „Стефан Ангелов“ – БАН, Национален диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт и Медицински институт – МВР. Асоциираните партньори са БулБио ЕООД, „ПРОКСАДЖЕН” ООД, СБАЛ по онкология ЕАД и УМБАЛСМ „Пирогов” ЕАД.
Очакваните резултати от успешното осъществяване на проекта са:
- Повишаване безопасността на работа с рискова група 3 биологични агенти
- Повишаване на готовността за бърз и адекватен отговор при съмнение за употреба на потенциални биотерористични агенти, както и капацитета за дешифриране, и проучване на естествено възникнали случаи и взривове от особено опасни инфекции
- Безпрецедентно разширяване на възможностите за изпълняване на референтни изследвания в борбата за овладяване на инфекциозните заболявания в страната.
- Възможност за комплексна оценка на естествения и адаптивен имунен отговор срещу инфекции, вкл. хуморални и клетъчни механизми.
- Устойчиво развитие на научно-изследователската дейност в областта на възвръщащи се и новопоявяващи се инфекции, представляващи опасност както за индивидуалното така и за общественото здраве
- Въвеждане на нови методи за научни изследвания и осъществяване на обучения на специалисти в създадения консорциум от партньори и извън него.
- Възможност за участие в международни научно-изследователски проекти с водещи научни европейски институции.
- Създаване на условия за разпространение на знания в рамките на специализирани практически и теоретични курсове, семинари и конференции.
Превръщане на Центъра в търсен партньор за разнообразни научно-приложни и развойни проекти и възможност за собствено финансиране и устойчивост на центъра след приключване на проектното финансиране.
Интервю с проф. д-р Тодор Кантарджиев – директор на Националния център по заразни и паразитни болести и ръководител на проекта четете тук.
