Търсене
Close this search box.

Доц. Вътю Танев от Център за върхови постижения „Наследство БГ“

Доц. Вътю Танев от Център за върхови постижения „Наследство БГ“

Доц. Вътю Танев от Център за върхови постижения „Наследство БГ“

Доц. Вътю Танев от Център за върхови постижения „Наследство БГ“


Направи дарение на училище!



***

Вътю Танев е доцент към катедра Метални, дървени и пластмасови конструкции на УАСГ и изследовател в Център за върхови постижения „Наследство БГ“ финансиран по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. Професионалните му интереси са в областта на конструкциите дървесина и стомана.
През оскъдното си свободно време обикновено обича да ходи на планина, тъй като това е нещо, което може да го отдели от напрегнатото ежедневие.

Роля в проекта

В центъра за върхови постижения „Наследство БГ“ финансиран по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ той работи по създаването на една от двете лаборатории „Централна научно-изследователска лаборатория за консервация и реставрация на недвижимото културно наследство“(ЦНИЛ-КР-НКН), които имат за цел да позиционират университета на едно съвсем различно ниво на изследване в областта на недвижимото културно наследство. Същевременно с това да се осигури една съвременна база за обучение на студенти, докторанти и пост-докторанти, които в бъдеще да продължат това дело.

Настоящи разработки

В момента той работи с инж. Петя Талева в областта на талпено-спонцовите конструктивни системи. Те са характерни за районите на Странджа и Централна Стара планина. Това са стари конструктивни системи, които са били доста популярен метод на строителство. В момента те изучават тяхното поведение при хоризонтални въздействия, а това е в пряка връзка с познанието ни за възстановяването и реконструкцията на тези сгради.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Интересен факт

В обследването на конструкции, единият от начините, освен визуалното обследване, е чрез използване на различни физични аналогии, както и подробно изучени физично процеси. Най-често това са процеси, които имат ясно математическо описание. Един от примерите за такъв процес е разпространението на звук или ултразвук в непрекъсната среда. Последното се използва за определянето на дадени физични величини в материалите. Въз основа на физичните процеси и аналогии са създадени по-голямата част от уредите, които се използват днес от учените в областта. Това включва уреди, работещи с ултразвук или уреди за определяне на влажност в дървесината, които използват физични аналогии на преминаване на звук или електромагнитни вълни. Така „физиката“ се явява един фундаментален елемент от работата на инженера и изследователите на културното наследство.

 

 

Всички визитки вижте тук: https://nauka.bg/category/centrove/

[ЧАСТ 2] Лицата на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“

Изтегли броя в PDF от тук: https://nauka.bg/licata-opnoir-sept/

Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.