Търсене
Close this search box.

Чл. кор. проф. Мила Сантова от Център за върхови постижения „Наследство БГ“

Чл. кор. проф. Мила Сантова от Център за върхови постижения „Наследство БГ“

Чл. кор. проф. Мила Сантова от Център за върхови постижения „Наследство БГ“

Чл. кор. проф. Мила Сантова от Център за върхови постижения „Наследство БГ“


Направи дарение на училище!



***

Мила Сантова е член кореспондент на БАН, професор доктор на изкуствознанието. Тя е водещ изследовател в Център за върхови постижения „Наследство БГ“, финансиран по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. Работи върху проблемите на културното наследство и по конкретно – нематериалното културно наследство и неговото опазване. По тази проблематика е и работата ѝ по проекта “Политики за опазване и социализиране на нематериалното и движимо културно наследство”, на който тя е ръководител.

Интересен факт

Историята на етнографския музей в София ни отвежда към далечната 1892 г., когато в столицата на новоосвободена България е създаден т.нар. Народен музей.
Един от основните му отдели е Етнографският. През 1906 г. известният филолог, етнограф и общественик проф. Иван Шишманов, предлага Народният музей да се раздели на Археологически и Етнографски. Тогава са отделени етнографските колекции, събрани от големите имена на Възраждането и периода непосредствено след това. С тях е формиран Народният етнографски музей, той е най-големият етнографски музей в България и е включен в Стоте национални туристически обекта. Музеят има сбирки с предмети, свързани с домашните занятия и покъщнина, земеделието и животновъдството, килимите и едрите тъкани, дърворезбата, кованото желязо, медникарството, накитите, обичаите и обредния реквизит, традиционното народно облекло, шевиците и дребните тъкани. Намира се в София, в сградата на бившия Царски дворец. Дворецът е една от най-старите и интересни сгради в София. Преди него там се е издигал конакът, в който е осъден на смърт Васил Левски. През 1978 година сградата е обявена за паметник на културата от национално значение.

Ползи за обществото


Разбери повече за БГ Наука:

***

В момента проф. Сантова и екипа ѝ подготвят  материали, чиято цел е  да приобщават към проблематиката на културното наследство подрастващи от различни възрасти. Вече са осъществени апробации на материалите, които сочат значим интерес на младите хора и децата към тази проблематика. Това е радостен положителен резултат, тъй като именно приобщаването на младите хора към опазването на културното наследство е онова, което утре ще даде по-широки положителни резултати в национален план.

Културните политики са нещо, което има конкретен резултат, което опира до хората и което участва директно в техния живот, а дори и във формирането им като личности, поради което особено висока е стойността им.
Не случайно когато отидем на непознато място първото, което ни показват, са или културните паметници и музеите или пък танците, песните и игрите, съхранявани от локалната общност с десетилетия, столетия и дори хилядолетия.

Очаквания за бъдещето

В границите на проекта ръководения от проф. Сантова екип подготвя и теоретична разработка, която в по-далечна перспектива, би могла да бъде основа за развитието на културните политики на страната в следващите 10-15 години.

 

 

Всички визитки вижте тук: https://nauka.bg/category/centrove/

[ЧАСТ 2] Лицата на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“

Изтегли броя в PDF от тук: https://nauka.bg/licata-opnoir-sept/

Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.