Търсене
Close this search box.

30 000 лв награда за научен проект с въздействие

30 000 лв награда за научен проект с въздействие

30 000 лв награда за научен проект с въздействие

30 000 лв награда за научен проект с въздействие


Направи дарение на училище!



***

Преакселераторската програма на фондация Карол Знание Предприемачи в науката тази година има нов тематичен акцент и търси проекти позитивно въздействие върху околната среда или обществото. 

Impact Investing e бързо развиваща се индустрия, задвижвана от инвеститори, които търсят не просто възвръщаемост, а целенасочено положително въздействие. Предприемачите, които се насочват към такъв тип инвестиране се стремят да генерират измеримо, благоприятно социално или екологично въздействие чрез решаване на важни за обществото и околната среда проблеми.

Фондация Карол Знание ще насърчава и подкрепя учени, които правят наука с въздействие и искат да реализират идеите си като бизнес проекти.

Добре дошли са амбициозни учени, които искат за създадат зелени стартъпи с иновативни екологични и енергийни решения, прилагащи принципите на кръговата икономика.

Добре дошли са талантливи студенти с предприемачески дух, които искат да стартират компании, базирани на научни разработки със социално или екологично въздействие.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Добре дошли са студенти, докторанти и млади учени, които споделят каузата на фондация Карол Знание за наука с въздействие и искат да направят своите реални конкретни стъпки за устойчивото развитие на българската икономика, базирана на знанието.

Предприемачи в науката се провежда от 2018 година и предоставя обучение, насочено към докторанти и млади учени, които придобиват знания и умения да разработят собствени идеи, прототипи, нови материали и технологии, да развият изследователските си проекти в бизнес планове, да работят с ментори, да презентират пред инвеститори и да се срещнат с финансиращи организации.

Програмата тази година ще се проведе онлайн и вече е отворена за кандидатстване. Крайният срок за представяне на кандидатури е 6 септември. Лекторите ще презентират от София, Лондон, Франкфурт, Милано и Барселона. Сред тях има член и съветник на мрежата APPG AI, която съветва и прави проучване за британския парламент за икономическите, социалните и етичните последици от използването на изкуствен интелект. Същият лектор е и изследовател в University of Cambridge и разработва impact investing AI tool, който почти в реално време дава оценка колко „зелени“/етични са дадени компании.

Друг от лекторите  е Social Impact Consultant, започнал кариерата си със стаж в Дака, Бангладеш, в екипа на Нобеловия лауреат за мир проф. Мохамед Юнус, основател на Grameen Bank.

На финала, през декември, ще се проведе конкурсът Предприемач в науката с

награден фонд от 30 000 лв.

Тазгодишният носител на наградата е д-р Росен Иванов, главен асистент в Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски“, който разработва технология за пречистване на отпадни води с паралелен добив на енергия. За миналата година бяха връчени две награди. Едната, на докторанта от Физическия факултет на СУ Недислав Веселинов,  доведе до регистриране на първи стартъп, вдъхновен изцяло от програмата Предприемачи в науката – Експериментално конструкторско бюро Фотоника. Компанията в момента изгражда планетариум „Андромеда“ и има амбицията по този модел да бъдат изградени планетариуми в цялата страна. 

Другият носител на приза Предприемач в науката 2020 разработва екологична батерия Магнезий-Въздух и вече е регистрирана марката, с която продуктът ще бъде продаван – Oxymet. През юни екологичната батерия беше представена на Единайстата международна конференция по оловни акумулатори – LABAT`2021, организирана от Института по електрохимия и енергийни системи „Евгени Будевски“ (ИЕЕС-БАН).

Първият отличен проект е „Механично електронно контролирано хапче“ на д-р Иван Лютаков, лекар гастроентеролог в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, през 2018 г. все още докторант по гастроентерология в Медицински университет-София. Вече има прототип на иновативния продукт, който вече търси финансиране за етапа на тестове с животни.

Институционални партньори на програмата Предприемачи в науката са Софийски университет „Климент Охридски“, Технически университет – София, Университетът за национално и световно стопанство и Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски“. Всеки от тях ще награди студент, докторант или екип с участие в програмата, за да развие и надгради разработката си. Сред менторите тази година ще има представители на Института по интелектуална собственост и технологичен трансфер.

Още подробности за програмата и сроковете  – тук.

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.