Търсене
Close this search box.

На 24 август 79 г. изригва вулканът Везувий (погребвайки градове Помпей, Херкулан и Стабии)

Карл Брюлов: Последният ден на Помпей
Карл Брюлов: Последният ден на Помпей (Wikipedia)

 

На 24 август 79 г. изригва вулканът Везувий. Римските градове Помпей, Херкулан и Стабии са погребани под вулканична пепел и хиляди хора загиват.

Това събитие е едно от най-катастрофалните и най-силните вулканични изригвания в историята на Европа. Везувий избълвал смъртоносен облак от вулканична пепел, газ и камъни на височина от 33 километра, изхвърляйки разтопена скала и пулверизирана пемза със скорост от 1,5 милиона тона в секунда. Енергията освободена при изригването е 100 000 пъти повече от тази, освободена при експлозията на атомната бомба над Хирошима. Няколко римски селища, сред които и градовете Помпей и Херкулан, били заличени от пирокластични потоци и туфи и погребани под няколко метра пепел и скални частици.

Броят на загиналите не е ясен, но в Помпей и Херкулан са открити запазените останки на около 1500 души.

Изригването на Везувий е предшествано от силно земетресение 17 години преди това на 5 февруари 62 г., което причинило големи разрушения в залива на Неапол и Помпей. Някои от пораженията от труса все още не били възстановени, когато вулканът избухнал. Все още не е известно дали това земетресение е свързано с изригването на Везувий или е самостоятелен трус.

Друго по-слабо земетресение се случва две години по-късно през 64 г. То е добре описано от римския историк Светоний, който тогава бил в амфитеатър и описва как той се разрушил по време на труса.

В следващите години имало и други много по-слаби трусове. Писателят Плиний Млади ги описва като „Не особено тревожни, защото са чести в залива на Неапол“. Серия от малки земетресения се случила на 20 август 79 г. и ставали все по-чести в следващите 4 дни, но много от хората не ги възприели сериозно.

Изригването на Везувий траело 2 дена. На сутринта на 24 август се възприема като „нормална“, по думите на Плиний Млади, който тогава бил в залива Мизенум, тъй като той бил на 30 километра от вулкана било трудно да се забележат ранните признаци на изригването. Жителите на Помпей забелязали малки облаци от пара и пепел рано сутринта преди изригването, но все пак те не ги разтревожили. Около 13 ч. на 24 август Везувий избухва по особено бурен начин, изхвърляйки стълб от пепел високо над кратера, в резултат на което малко по-късно завалял дъжд от пепел и пемза на юг от вулкана.

Около 1:00 и рано сутринта на 25 август пирокластични потоци погребали градовете Помпей и Херкулан. Преди тях имало ярки и шумни експлозии над кратера. Пирокластичните потоци били бързодвижещи се и горещи. Те събаряли частично или напълно всяка структура по пътя си, изгаряли или задушавали всички хора в региона и дори променили ландшафта, включително и бреговата линия. Потоците причинили леки трусове и малко цунами в залива на Неапол. До вечерта изригването приключило оставяйки само облаци в небето през които Слънцето слабо се прокрадвало.

 

Останки от Помпей и в далечината се вижда Везувий (Wikipedia)


Направи дарение на училище!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.