Търсене
Close this search box.

Защо не може да се отървете от акнето и къде се крие грешката за това?

Защо не може да се отървете от акнето и къде се крие грешката за това?

Защо не може да се отървете от акнето и къде се крие грешката за това?

Защо не може да се отървете от акнето и къде се крие грешката за това?


Направи дарение на училище!



***

 

Имате ли усещането, че въпреки че правите всичко възможно все пак акнето продължава да ви притеснява и вместо да се подобрява състоянието на кожата, като че ли се въртите в омагьосан кръг.

Няма нищо по-разочароващо от това някой да чуе, че трябва да чака да стане на 20 години, за да има чиста от акне кожа, а след това да се окаже, че това изобщо не е така и не е задължително с преминаване на пубертета да изчезне и акнето от само себе си. Ако обаче това е точно Вашия случай не се притеснявайте не сте единствената жена или мъж, които трябва да се справят с този проблем.

За да имате чиста кожа може да направите следните промени:

  1. Много е важно да имате търпение. След включване на ново лечение може да са необходими от 3-5 седмици, за да видите ефект. Възможно е да има дори влошаване и спирането или замяната на различни средства само може да раздразни кожата и да доведе до поява на нови пъпки.

Ако лечението е подходящо за вас, то ще продължи няколко месеца и с времето състоянието на кожата ще се подобрява. Дори и да сметнете, че е постигнат желания ефект не спирайте лечението, без това да е казано от лекуващия лекар. Понякога е необходимо да продължите по-дълго, с цел да се избегне рецидив и повторна поява.


Разбери повече за БГ Наука:

***

  1. В лечението на акнето често се налага да се атакуват различни причини – вторична бактериална инфекция, повишена секреция на себум, възпаление, запушване на порите, хормонални смущения. Ето защо, ако до 4-6 седмици няма подобрение лекуващия лекар може да добави още нещо към лечението.
  2. Следвайте точно предписанията – това означава да се придържате към посочената честота на нанасяне и количество, което да използвате, както и към плана посочен от дерматолога. Нанасяйте продуктите за акне върху цялата засегната зона, а не само върху възпаленията, защото това предпазва от поява на нови лезии.
  3. Измивайте лицето си два пъти дневно и след изпотяване. Кожата с акне е чувствителна и прекомерното измиване може да я раздразни и да влоши проблемът.За най-добър резултат се препоръчва измиване на лицето след ставане от сън сутрин, вечер преди да си легнете и след изпотяване, например при спортуване. Ако миете по-често лицето това води до компенсаторно освобождаване на повече себум.

Спрете да използвате ексфолиращите продукти за лице или други зони по тялото с акне. Това само може да раздразни кожата още повече, защото те действат абразивно и повреждат горните и слоеве. Трябва да бъдете по-внимателни и нежни към кожата си.

Когато спортувате гледайте първо да почистите грима от лицето, защото след изпотяване се създават подходящи условия за образуване на запушалка от себум, грим и разрастване на микроорганизми.

  1. Използвайте козметика, която да не предизвиква или да влошава акне. Обикновено е посочено на опаковката – не запушва порите, некомедоногенни, oil-free. Въпреки това някои от тях все пак предизвикват акне у някои хора, така че може да е необходимо да ги замените.
  2. Устоявайте на изкушението да пипате, стискате и чоплите. Изстискването може да ви изглежда като най-лесния и бърз начин да се освободите от гнойна пъпка, но на практика така се крие голям риск от вторична инфекция, образуване на киста или по-голяма и дълбоко стояща лезия и да остане белег.

Брадата на партньора може да причини за дразнене при допир, което води до компенсаторно отделяне на себум и възпаление.

  1. Изпирайте често калъфки, шапки и всичко, което има контакт с кожата, засегната от акне. Мъртвите кожни клетки, бактерии и мръсотия могат да полепнат по повърхността, което може да запуши порите, ето защо изпирането може да предотврати този риск. Например може да е необходимо да сменяте калъфките 2-3 пъти седмично.

Продуктите, които използвате за коса като масла, силикони, маски, балсами, стилизиращи средства може да имат комедоногенно действие. Ето защо като се измивате или след като ги нанесете гледайте да не попадат върху кожата.

  1. Замърсяването на въздуха в градски условия или работа в по-замърсена среда също са причина за влошаване на състоянието и това се дължи на натрупване на слой от прах и мръсотия върху откритите части. Това се вижда лесно като почистите кожата с тампон.

Желанието за тен отново би могло да е причина за сериозно влошаване или дори до поява на акне, защото е причина за изсушаване на кожата, което предизвика повишено отделяне на себум и образуване на рогова запушалка.

Пушенето на цигари води до дразнене и сухота, но може да бъде причина и за разрушаване на колагеновите и еластичните влакна и увеличаване на размера на порите.

  1. Може да имате проблем с хормоните или да сте подложени на повече стрес. Флуктуацията на хормоните, особено преди менструално кървене се отчита като най-честа причина за влошаване на акне. Стресът може да бъде допълнителен влошаващ фактор, защото също е причина за флуктуация на хормоните. Предизвиква отделяне на кортизол, но с освобождаването на кортизол се отделя и малко количество тестостерон, което води до повишено отделяне на себум и съответно влошаване на акне.
  2. Храната може да има или да няма връзка с влошаването на състоянието. Всеки е чувал, че шоколад, пържени храни, кофеин, ядки или мляко могат да са причина за поява на акне, но всъщност повечето сериозни клинични проучвания изобщо не са доказали подобна зависимост. Все пак ако сте забелязали влошаване от точно определена храна избягвайте да я консумирате.

Напоследък обаче се натрупват данни, че захарта може да бъде сериозен влошаващ фактор, защото води до повишаване на инсулиновото ниво, а това до освобождаване и на мъжки полови хормони.

  1. Не се притеснявайте да потърсите помощ от дерматолог. Ако вече сте направили всичко от изброеното по-горе, и въпреки това имате кисти, възелчета или по-дълбоки възпаления или белези тогава потърсете специалист, защото той може да помогне. Със съвременните лечебни средства почти всяко акне може да бъде излекувано като се адаптира индивидуален подход.

Сега, когато знаете, че акнето може да изчезне, готови ли сте да направите промени?

 

Автор:

 

 

 

 

 

 

 

д-р Виолина Тодева – дерматолог, Стара Загора

Допълнителна информация може да намерите в problem.framar.bg – Акне


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.