Търсене
Close this search box.

Защо космосът изглежда толкова тъмен?

Защо космосът изглежда толкова тъмен?

Защо космосът изглежда толкова тъмен?

Защо космосът изглежда толкова тъмен?


Направи дарение на училище!



***

Защо космосът изглежда толкова тъмен?

Звездите може и да блестят там горе, но останалата част тъне в мрак. Или пък не?

Знаем, че в момента скучаете вкъщи – ние също. Ето Ви няколко пъзела и мозъчни дъвки, с които да предизвикате семейство и приятели, независимо дали на живо, или по видеочата.

Ако погледнете към небето в ясна нощ, е напълно вероятно да видите няколко ярки небесни тела – и тъмнина, която запълва пространството около тях. Но ако в галактиката ни има стотици милиарди звезди и във вселената има стотици милиарди галактики, цялото това нещо би трябвало да свети като Times Square. Защо тогава в космоса през нощта е тъмно като в рог?

Не е. Ние просто не можем да видим повечето от тези междузвездни билбордове. „Космосът е пълен със светлинна енергия в спектъра от високоенергийни гама лъчи до нискоенергийни радио вълни“, казва Mark Hammergren, астроном в Adler Planetarium в Чикаго. Очите ни могат да видят само малка част от тази гама, която учените подходящо са нарекли „видима светлина“. Например, ултракъсите гама лъчи не могат да проникнат в земната атмосфера и затова ретината на очите ни просто не може да регистрира супернискоенергийните инфрачервени вълни.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Когато няма нищо, което очите ни могат да видят, виждаме липсата на светлина и като липса на цвят. Като добавим и други астрономически фактори – огромния размер на вселената и факта, че с разширяването ѝ звездите се отдалечават от нас – космосът всъщност изглежда доста „празен“. Реално, това, което за нас е празен заден фон, е гоблен от далечни съзвездия, всяко от които свети ярко. 

Източник: https://www.popsci.com

Превод: Мария Проданова

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.