Търсене
Close this search box.

Връзката между музика и математика

Връзката между музика и математика

Връзката между музика и математика

Връзката между музика и математика


Направи дарение на училище!



***

Донна Мечкуевска, 9в,127 СОУ „Иван Денкоглу“, София; Лъчезар Томов

От незапомнени времена хората свързват музиката с чувства, развлечение, като цяло – с нещо положително, а на математиката лепват стереотипния етикет „скучна“.

  Това обаче е клише, защото математиката и музиката вървят ръка за ръка. Една от причините се крие в човешкия мозък – едни и същи центрове се активират при решаване на задачи и свирене на инструмент. Развиват паметта, ориентацията, вербалната памет, интелигентност и грамотност.

 А някога случвало ли ви се е да видите някоя песен под формата на уравнение или геометрична задача? На мен доста често. И когато слушам музика, и когато свиря „виждам“ музиката. Не само заради гореспоментатите връзки, а и защото можем да сметнем числената стойност на всеки акорд. Прагчетата и струните на китарата са строго номерирани. Ако спрямо позицията на пръстите умножим струна по прагче, съберем произведенията, към тях добавим свободните струни и ако има неударени ги извадим (тях все едно ги няма, ако участват ще бъде друг акорд), ще получим стойността на акорда. 

Да разгледаме не особено сложния китарен акорд Am7(Ла минор7)


Разбери повече за БГ Наука:

***

Фигура 1. Am7(Ла минор7)

От музикална гледна точка, той представлява показалец на първо прагче, втора струна (гледа се отдясно-наляво), среден пръст на второ прагче, четвърта струна, неударена шеста, свободни първа, трета и пета.

Аритметически, би изглеждал така: 

Am7=1×2 + 2×4 + 1 + 3 + 5 – 6 = 2 + 8 + 3 = 13

Така че, Am7=13.

Фигура 2. Акорди и техните числени стойности

 

 Можем и да сметнем числената стойност на някоя песен по следния начин:

  1. Намираме числената стойност на всеки акорд в нея
  2. Събираме акордите
  3. Умножаваме цялото колкото пъти се повтара (куплетите, после прибавяме припев и т.н.)
  4. Пресмятаме 

Нека разгледаме песента на Mazzy Star – Fade into you:

В куплетите имаме акордите A (Ла мажор), E (Ми мажор), Bm (Си минор), като в първия куплет се повтарят 8 пъти в тази последователност, а във втория – 4 пъти. Припевът се повтаря два пъти и е съставен от същите акорди, в същата последователност, само че има и D (Ре мажор) два пъти. Аутрото е като куплетите, само че се повтаря 2 пъти.

Цялата статия и още много подобни прочетете в новия брой 140 на списанието тук>>

Подаряваме ти първите 11 статии от брой 140 тук>>


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.