Търсене
Close this search box.

Внезапно почина проф. дин Димитър Попов.

Внезапно почина проф. дин Димитър Попов.

Внезапно почина проф. дин Димитър Попов.

Внезапно почина проф. дин Димитър Попов.


Направи дарение на училище!



***

in_memoriam_medium200x200.jpg

Проф. дин Димитър Петров Попов е роден на 17 април 1950 г. в София. През 1973 г. завършва специалност „История“ в СУ „Св. Климент Охридски” и веднага след това е назначен за докторант към Института по тракология при БАН. След успешна защита на докторска дисертация на тема „Политико-религиозно устройство на царския институт у траките” постъпва на работа в Историческия факултет на Софийския университет като асистент в катедрата по история на българските земи в древността (1978 г.), а през 1984 г. е избран за доцент. Междувременно през 1980 г. специализира в Рим.

В периода 1985-1990 г. е ръководител на секция „История и археология” в Института по тракология при БАН, а през 1991-1995 г. е заместник-декан на Историческия факултет на СУ. През 1995 г . защитава успешно дисертация на тема „Богът с много имена” и му е присъдена научната степен „доктор на историческите науки”, а през 1997 г. е избран за професор.

В продължение на два мандата (1999- 2007 г.) е ръководител на катедрата по стара история, тракология и средновековна история. През 2010 г. е удостоен с Голямата награда за научна и изследователска дейност на Софийския университет.

Професор Димитър Попов е автор на над двеста публикации посветени на историята и културата на древните траки, както и на редица университетски учебници и учебни помагала.

Поклон пред светлата му памет!


Разбери повече за БГ Наука:

***

Източник: www.uni-sofia.bg

 

 

Един бележит историк си отиде

Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.