Търсене
Close this search box.

Възрастта на бащата влияе на здравето на бебето

Възрастта на бащата влияе на здравето на бебето

Възрастта на бащата влияе на здравето на бебето

Възрастта на бащата влияе на здравето на бебето


Направи дарение на училище!



***

Данни, събирани в продължение на десетилетие, документиращи живородените бебета в САЩ, показва връзка между възрастта на бащата и повишаването на редица рискове при раждането, включително ниско тегло и припадъци, според ново проучване на Медицинското училище към Университета Станфорд.

Данните предполагат дори, че възрастта на бащата може да повлияе на здравето и на майката по време на бременността и по-конкретно да повиши риска от развитие на диабет.

„Обикновено търсим фактори, свързани с майката, за да оценим рисковете при раждане, но това изследване показва, че да имаш здраво бебе е екипна работа и възрастта на бащата също допринася за здравето на бебето“, казва д-р Майкъл Айзенберг, професор по урология.

Данни за повече от 40 млн. раждания показват, че бебетата на бащи „в напреднала възраст“, което означава над 35 години, са с повишен риск от неблагоприятно развитие на обстоятелствата около раждането – ниско тегло, припадъци и необходимост от обдишване веднага след раждането.

В обобщение, колкото по-голяма е възрастта на бащата, толкова по-голям е рискът. Например, бебетата на мъже, които са над 45-годишни, са с 14% по-голям риск от преждевременно раждане, а бебетата на бащи на 50 и повече години са с 28% по-голяма вероятност да попаднат в интензивното отделение.


Разбери повече за БГ Наука:

***

През 2017 г. Айзенберг публикува изследване, което показва, че броят на по-възрастните бащи нараства. Сега, около 10% от бебетата имат бащи на възраст над 40 години, докато преди няколко десетилетия това е било така само за 4% от новородените.

За целите на настоящото изследване учените организирали информацията на базата на възрастта на бащата – по-млади от 25 години, от 25 до 34, 35 до 44, 45 до 55 и над 55 години – като взели предвид и други фактори, които може да окажат влияние, като расата, нивото на образование, семейното положение, тютюнопушене, достъп до грижи и възраст на майката.

Данните показали, че щом бащата навърши 35 години, се появява леко повишение в рисковете, а с всяка следваща година в ДНК на сперматозоидите му се появяват средно по 2 нови мутации.

В сравнение с бащите на възраст между 25 и 34 години (средната възраст за САЩ), бебетата, чиито бащи са на възраст над 45 години, били подложени на 14% по-висок риск от това да се наложи да бъдат приети в интензивното отделение, 14% – да се родят преждевременно, 18% – да страдат от припадъци и 14% по-голям риск да имат ниско тегло при раждането.

При бащи на възраст над 50 години, вероятността бебето им да се нуждае от обдишване при раждането се повишава с 10%, а вероятността да се нуждае от грижи в интензивното отделение е с 28% по-голяма.

„Много изненадващо беше, че изглежда има връзка между напредналата възраст на бащата и опасността майката да получи диабет по време на бременността“, казва Айзенберг. Партньорките на мъжете на възраст над 45 години били подложени на 28% по-висок риск от това, в сравнение с тези на бащи, които са на възраст между 25 и 34 години. Айзенберг изтъква, че все още биологичните механизми зад това са неясни, но може да имат връзка с плацентата.

Превод: Росица Ташкова

Източник: Stanford Medicine

Статия от сп. „Българска наука и медицина“, бр. 11. Открийте всички статии от броя тук.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.