Търсене
Close this search box.

Учени създадоха изкуствено виртуално небе

Учени създадоха изкуствено виртуално небе

Учени създадоха изкуствено виртуално небе

Учени създадоха изкуствено виртуално небе


Направи дарение на училище!



***

Автор
Неделин Бояджиев
art_6a00d8341c630a53ef0162fef86f9c970d-420x0.jpg

 Учени създадоха изкуствено виртуално небе, което може да се инсталира в офисите

http://www.nauka.bg/sites/default/files/field/image/art_6a00d8341c630a53ef0162fef86f9c970d-420x0.jpg

 

Немски учени са измислили нов начин за подобряване на условията на труд в офиса. Те са създалиа таванско осветление, което имитира откритото небе, т.нар. virtual sky.

 Таванско осветление над цялото помещение, което имитира светлината и движението на облаците, създава у хората впечатлението, че те са навън. Учените са успяли да пресъздадат  променящите се условия на осветеност на облачно небе.

Таванското осветление, разработено от изследователи от
Института за индустриално инженерство „Фраунхофер” в Щутгарт, съвместно със специалисти от LEiDs GmbH, се състои от панели с размер 50 на 50 сантиметра. Панелът се закрепва на тавана. Матирана бяла плоскост, поставена на около 30 см под светодиодите, допринася за това отделните светещи точки да не се възприемат като такива. Получава се хомогенно осветление.


Разбери повече за БГ Наука:

***

За да се постигнат всички светлинни нюанси, учените са използвали червени, сини, зелени и бели LED-лампи. С тази комбинация се постигат над 16 000 000 цвята.

Вече има прототип на virtual sky – площ от 34 кв. метра с общо 34 560 светодиода. При пълна мощност „небето“ свети с над 3.000 Lux. Но стойности от 500 до 1.000 Lux са напълно достатъчни – хората възприемат тази светлина като приятна.

 Ефектите на LED-небето са били изследвани с помощта на 10 доброволци, които са работили под него. През първия ден осветлението било статично, а на втория леко се колебаело. На третия ден колебанията били по-резки. В последния ден на доброволците било позволено да си изберат вида на осветлението. Тогава 80% от тях си пожелали бързи колебания.

Виртуално небе ще бъде изложено на изложението за информационни и комуникационни технологии CeBIT в немския град Хановер (06-10 март 2012 г.). Надеждата на производителите е да започнат масово производство на своето творение. Според тях, виртуалното небе ще се поставя на тавана в офиси, в конферентни зали и в производствени цехове.

 В момента един квадратен метър от виртуалното небе струва 1000 евро. Създателите му вярват, че тази висока цена ще започне да пада в бъдеще.

 

По материали от:

 http://www.wired.co.uk/news/archive/2012-01/04/office-ceilings-made-to-mimic-the-sky

 http://www.theage.com.au/technology/sci-tech/a-virtual-sky-for-office-workers-20120105-1plsl.html

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.