Търсене
Close this search box.

Учени са открили рачешко парти на океанското дъно

Видео версия на нашия подкаст

Интересно ти е да изглеждаш нашата видео версия на Наука.БГ подкаст? Можеш да го направиш чрез видео плейъра по-долу.

Преди година, изследователи в две малки подводници проучвали едно подводно възвишение, близо до Тихоокенанското крайбрежие на Панама, когато забелязали плътен облак от седимент, който се издигал на 4 до 10 метра от дъното. Една от подводниците се доближила и учените успели да видят какво предизвиква явлението: гъмжило от хиляди малки, червени раци.

„Срещата беше неочаквана и хипнотизираща” – пишат Jesús Pineda от Woods Hole Oceanographic Institution в Масачузец и колегите му в статия, публикувана на 12 април в Peer J.

Екипът решил да разбере повече за видяното. Те изпратили автономно подводно устройство, което минало няколко пъти над гъмжилото, заснемайки раците. В най-плътните участъци имало над 70 рака на квадратен метър от океанското дъно и това се наблюдавало на дълбочина 350 до 390 метра. Раците били с размер 2,3 см и повече и всички се движели в една и съща посока. Някои скачали и плували на къси разстояния от 10 сантиметра и пак се приземявали в тълпата.

Историята продължава под видеото

Използвайки една от подводниците, изследователите събрали няколко екземпляра от рояка. С помощта на ДНК-анализ, те установили какъв е видът: Pleuroncodes planipes. Това е същият вид рак, който понякога се наблюдава изхвърлен в големи количества по плажовете на Калифорния.

По неясни за учените причини, подводните възвишения са нещо като екологични „горещи зони”, в които се натрупва планктон, който служи за храна на много морски обитатели. Учените едва сега започват да изследват тези места и поради това по-малко от един 1% от тях са проверени. Може би това обяснява защо досега никой не е виждал подобно гъмжило от раци върху възвишение.

Но не за първи път виждаме голям брой раци на едно място. Учените са описвали големи струпвания от кралски раци, раци паяци и други два вида по морското дъно. Подобно поведение може да е свързано с размножаването.

И накрая – червените сухоземни раци от остров Рождество в Индийския океан, които се тълпят с милиони по време на дъждовния сезон, като изпълзяват от горите и правят дълъг преход до плажа, където се чифтосват.

 

Източник: https://www.sciencenews.org/


Направи дарение на училище!



***

Блог на Петър Теодосиев

Кога за последно бяхте в библиотека?

Кога за последно бяхте в библиотека? Да си вземете книга от рафта и да я отнесете вкъщи, за да я прочетете и после да я

Наука.БГ подкаст

Последно от Наука.БГ

Анастасия Тошева – Изключителният път на една българска учителка през Възраждането

  Историята на Анастасия Тошева е един от по-малко изследваните, но изключително важни аспекти на българското образование и женската еманципация. Анастасия Тошева, родена в Стара Загора през 1837 година, е

Нови хоризонти в космоса: Вълнуващите открития от последната година

В безкрая на Вселената, където всеки нов обект или явление разкрива нови тайни, последната година донесе изненадващи открития за научната общност, оставяйки повече въпроси, отколкото отговори след себе си. Пътуването

Над 120 учени от България и 10 страни по света участват в XIV-ия Софийски фестивал на науката от 9 до 12 май в София Тех Парк

Над 120 учени от България и 10 страни по света участват в XIV-ия Софийски фестивал на науката от 9 до 12 май в София Тех Парк Софийският фестивал на науката