Търсене
Close this search box.

Страшилището на Османската империя

Страшилището на Османската империя

Страшилището на Османската империя

Страшилището на Османската империя


Направи дарение на училище!



***

Автор: Красимир Григоров – зав.отдел „Възраждане”, РИМ Враца

Филип Тотю във Втората българска легия

Славният хайдутин и четнически войвода Филип Тотю, личност с бурна и противоречива природа, безспорно внася неизменен колорит в национално-освободителното ни движение през Възраждането. По-известен е обаче със своето популярно прозвище, отколкото с истинското си име – Тодор Тодоров Топалски. Роден е на 10 април 1830 г. в махала Гърците до Вонеща вода. След като завинаги се прощава с учението в килийното училище при църквата „Св. Богородица” в Търново и терзийския занаят, той се посвещава на семейната търговия с добитък. Съдбата от рано го среща с неволите на робството и чуждия гнет, формирали у него чувството за правда и справедливост.

Първият му сериозен сблъсък с официалната турска власт е през 1851 г., когато при събирането на десятъка в селата Илиевци и Гръцката махала е наклеветен и отведен в Търновската кааза, откъдето излиза благодарение на застъпничеството на видни търновски търговци.


Разбери повече за БГ Наука:

***

През 1853 г. за първи път раздава правосъдие, наказвайки със смърт Хасан Реджеп от с. Клеменча заради отвлечена българска девойка от с. Хотница с цел потурчване. Отново влиза в Търновския зандан, където е подложен на най-страшната инквизиция, която турският репресивен апарат познава. Когато първата мярка с превиване на колене върху навит синджир не помага, залагат на главата му конска торба с негасена вар, удряйки лицето му с пръчки и жигосвайки тялото му с нажежени железа. Мъченията не били в състояние да сломят духа и волята на безстрашния войвода, който планирал и осъществил първото и единствено бягство от Търновския затвор. Сведения за сензационното и дръзко бягство на храбрия комита дава Филип Симидов. Той и още трима затворници копаят денонощно под една дъска, водеща към стената на килията, а по време на дневната разходка изхвърляли незабелязано пръстта. В стихията на един проливен дъжд, дирите на Филип Тотювите другари се изгубват зад близкия дувар. Още през същата година Филип Тотю се задомява, а от брака му с Минка се ражда единственият им син, който взима за жена една от дъщерите на Бачо Киро.

През 1854 г. съдбата му отрежда трудния и мъчителен път на хайдутството. Той обикаля…

 

Цялата статия е публикувана в брой 112 на сп. Българска наука: тук!

Абонирайте се за списанието тук!

 

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.