Търсене
Close this search box.

Снежинката

Също като дъжда, снежинките са вода, която пада от облаците, само че тяхната форма се образува по друг начин в сравнение с дъждовните капки. Издигащата се земна пара, достигайки високо в атмосферата, при определени ниски температури, започва да се кондензира. Когато малките свръхохладени облачни капчици с диаметър около 10 μm започнат да замръзват, се образуват снежни кристали. Първоначално образувалите се шестоъгълни кристалчета са съвсем микроскопични. Но когато топлината се отделя от тях, те започват да се разрастват в звездовидна форма по посока на топлинния поток вън от леда.


След първоначалното замръзване на капката, тя нараства в свръхнаситена среда – въздухът е наситен по отношение на леда, когато температурата е под нулата. Тогава капката расте чрез дифузия на водните молекули във въздуха по повърхността на ледения кристал. Така получените достатъчно големи кристали започват да падат поради голямата си маса, като се слепват в клъстери и агрегати. Тези агрегати, наричани снежинки, също се слепват една за друга при бавното си падане, образувайки парцали, под формата на които достигат до земята.


Хексагоналната, или шестоъгълна, симетрия на снежинките се дължи на кристалната решетка на леда, която отразява вътрешното подреждане на атомите в него. Но формата им може силно да варира поради разликите в температурата и влажността, както и в динамиката на баланса между тях в разнообразната среда, през която те преминават по пътя си към земята.


Въпреки че ледът е прозрачен, разсейването на светлината от стените на кристалите и дефектите в тяхната структура карат цвета на снега да изглежда бял, поради дифузното отражение на целия спектър на светлината от малките ледени частици.

Комплект Колие и Обеци Снежинки

Можете да поръчате изящни снежинки за себе си или за подарък от нашия онлайн магазин.

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.