Търсене
Close this search box.

Система за устойчиво строителство BREEАM

Система за устойчиво строителство BREEАM

Система за устойчиво строителство BREEАM

Система за устойчиво строителство BREEАM


Направи дарение на училище!



***

Автор:  Анета Райчева

В днешното съвремие на бърз технологичен растеж, на внедряване на съвременни технологии в областта на проектирането, строителството и изпълнението, се заражда и едно направление, продиктувано от нуждите, както на човека, така и от това на използваните невъзобновими и ограничени  ресурси на природата. С появата, бързото популяризиране и възможността за широк спектър на прилагане на понятието устойчиво развитие, се полагат и основите на най- важната част от него – устойчиво строителство. Това е отговорен подход към околната среда, разумно изразходване на нейните ресурси, метод за създаване на конструкции и използване на процеси в проектирането и изпълнението, които са ресурсно ефективни през целия жизнен цикъл на сградата.

Последните двайсет години са период на бурно развитие и утвърждаване на системи от критерии за оценка на устойчивото строителство. Това е по инициатива на неправителствени организации, които създават, организират и издават сертификати в тази сфера. Една от поставените цели е до 2018 всички сгради в публичния сектор и площ над 250кв.м. да са с нулеви въглеродни емисии, а след 2020г. всяка нова сграда ще трябва да  отговаря на този критерии. Кратките срокове за реализация са показател за насочеността на  усилията и критичната важност за развитие в тази посока с идея за смекчаване на последиците от измененията на климата, постигане на енергийна сигурност, запазване на природните ресурси и в същото време подобряване условията и качеството на живот.

Основният метод за оценка на устойчивото строителство е разработен от британския институт за устойчиво развитие през 1990 година – BREEAM  (Building Research Establishmen (BRE) Environmental Assessment Method). Развитието на системата BREEAM през последните десет години е особено интензивно – само от няколко критерия в началото, до цялостна система, обхващаща периода от етапа на проектиране до бъдещия експлоатационен процес. Тя днес е водещa в Европа, Азия и Близкия изток с над 115 000 сертифицирани сгради и над половин милион в света регистрирани за сертифициране. Вземайки под внимание страните, в които се прилага, и типизацията на сградите, тази система има няколко версии, съобразени със специфичните особености и нуждите на всяка една от тях.


Разбери повече за БГ Наука:

***

В този ред на мисли, трябва да се обърне внимание на един от недостатъците при прилагане на системите и това е липсата на хармонизация между тях самите, т.е. Green Building сертифициращите системи трябва да са сравними, да се постави единен европейски етикет за устойчивост и спрямо този етикет да бъдат уеднаквени критериите и оценките при сертифицирането…

Прочетете цялата статия в оригинал в брой 93 на списание Българска Наука:


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.