Сини светлинки в морето озаряват бреговете на Уелс. На какво се дължат?

Credit: Alyn Wallace/Caters news
Credit: Alyn Wallace/Caters news

Фотограф заснел неземни светлини, осветяващи водите на Суонзи, Уелс в синкави цветове. Алън Уолас, пейзажен фотограф, установил се в Южен Уелс, публикувал във Facebook снимка на прекрасни океански биолуминисценти, светещи под Млечния път в нощта на 18 юни т.г., наричайки го „едно от най-прекрасните преживявания“ в този живот.

„Всяка крачка или плясък, който правих във водата, се осветяваше с неземна синя светлина“ – пише Алън Уолас.

„Неземната“ светлина, осветила три залива на Суонзи, идва от планктон, който сам я излъчва. Много планктонни видове светят, а синкавата краска е най-разпространеният цвят, който излъчват. Доказано е, че синята светлина преминава най-успешно през морската вода и може да се вижда от далечни разстояния. Има обаче и някои изключения. Според Института по

Credit: Alyn Wallace/Caters news
Credit: Alyn Wallace/Caters news

океанология и биолуминисценция (Latz Laboratory) има животни, като черната риба Malacosteus niger, които произвеждат червена светлина.

Най-вероятно планктонът иска да бъде видян, според Latz Laboratory. Това е начин да се защитят от потенциални хищници, като се опитват да изненадат своите нападатели. Това е и причината, стъпките, които фотографът е правил във водата, да бъдат осветявани от морски искри. Всяко нарушение във водата се тълкува от планктона, като заплаха и нападение.

Планктонът създава своята светлина, като блестяща комбинация между молекула, наречена луциферин и кислород, често използвайки катализаторен ензим, наречен луцифераза, за да стимулира химическата реакция. Различните видове луциферин и луцифераза могат да създават различни цветове на биолуминесценцията, вариращи от червено и оранжево до зелено и синьо, според Latz Laboratory.

Биолуминисценцията е необичайна за животните на сушата, но естествена за тези, обитаващи водите. Според доклад, публикуван в научното списание Scientific Reports, 75% от океанските създания блестят.

Биолуминисценцията на повърхността на водата е като терапия за човешкото око. През 2014 г. снимки на „сини водни светулки“, направени в Пенмон, Уелс се разпространиха като вирус. Времето, подходящо за наблюдаване на това явление е между късна пролет и ранно лято, когато океанските води започват да се затоплят.

Превод: Елена Господинова

Източник: Live Science

Моля, не пропускайте това (1 минута четене)

БГ Наука моли за вашата подкрепа. Ние сме организация с нестопанска цел и се борим за каузата да направим науката по-близка до хората, като създаваме статии, видеа, аудио материали и други видове полезно и лесно разбираемо съдържание, безплатно в интернет.

Нямаме реклами в сайта и може да се чете приятно и лесно. Това пространство е ваше. 

Не бъдете от тези 99%, които подминават това съобщение. Бъдете от хората, които искат промяна.

Направете услуга на себе си и подкрепете БГ Наука, като се абонирате за 9 лв. на месец за сп. „Българска наука“

Ако можете да си позволите по-голяма сума може да направите Еднократен/Вечен абонамент за БГ Наука или да направите дарение към “Сдружение Форум наука” за повече безплатно полезно научно съдържание на български език. Повече тук >>

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.

290.00 лв. 191 лв. най-голямото намаление за сп. "Българска наука"

– Развиваш желязно критично мислене и защита от дезинформация

– Умения за по-добър живот с нашите курсове (текст, видео и аудио)

– Научаваш за новости и иновации в медицината

– Само 3 минути дневно са достатъчни да промениш живота си!

– Всеки месец нов брой с увлекателни статии за биология, космос, технологии, история, медицина и още.

 Изживейте науката навсякъде и по всяко време като четете на най-удобното за вас устройство.

Само сега -33% Отстъпка
 https://my.nauka.bg/invitation?code=BD735E

След тази промоция план „Вечен абонамент“ няма да се предлага!