Търсене
Close this search box.

Ще бъде изграден Център за компетентност „Интелигентни мехатронни, еко- и енергоспестяващи системи и технологии“

Ще бъде изграден Център за компетентност „Интелигентни мехатронни, еко- и енергоспестяващи системи и технологии“

Ще бъде изграден Център за компетентност „Интелигентни мехатронни, еко- и енергоспестяващи системи и технологии“

Ще бъде изграден Център за компетентност „Интелигентни мехатронни, еко- и енергоспестяващи системи и технологии“


Направи дарение на училище!



***

На встъпителната пресконференция на 15 юни, проф. дтн инж. Райчо Иларионов – Ректор на Технически университет – Габрово и ръководител на Екипа за управление на проекта за изграждане на Център за компетентност „Интелигентни мехатронни, еко- и енергоспестяващи системи и технологии“, подчерта значимостта на проекта за развитието на устойчиво партньорство между науката, образованието и бизнеса. „Днес е един малък празник за нашия университет – каза той при откриването на събитието – защото ние дълги години имахме една мечта – да създадем технологичен център, център за компетентност или вариант на технологичен парк в Техническия университет в Габрово. Работихме близо две години по създаването на тази идея и вече имаме щастливата възможност да направим встъпителната конференция. Това е Център за компетентност в областта на мехатрониката и чистите технологии. Освен по този проект ние работим по още 4 проекта. Участваме в три центъра за компетентност и в един център за върхови постижения. Нашата идея е да обединим всички тези проекти на едно място и да създадем Технологичен парк към Техническия университет в Габрово. Сега слагаме началото на тази идея. Технологичният парк ще бъде не само за създаването на високо интелигентни и технологични изделия, но в същото време там ще се обучават нашите млади инженери и докторанти, ще създаваме наука в полза на бизнеса.“

Проектът за изграждане на центъра за компетентност (проект BG05M2ОP001-1.002-0023) е финансиран по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж”. Средствата за финансиране са осигурени по Приоритетна ос 1 „Научни изследвания и технологично развитие“ на оперативната програма, процедура „Изграждане и развитие на центрове за компетентност”, съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие. Бюджетът на проекта е на обща стойност над 23,5 млн. лв., от които 20 млн. лв. европейско и 3,5 млн. лв. национално съфинансиране. Срокът на изпълнение на договора е от 30 март 2018 г. до 30 ноември 2023 г.

Основните параметри, цели, дейности и очаквани резултати бяха представени по време на пресконференцията от доц. Илия Железаров – Водещ координатор на проекта. Ще бъде осъществено значително модернизиране на съществуващи специализирани научноизследователски инфраструктури на обща стойност над 4,8 млн. лева. Закупеното оборудване ще е с общ бюджет над 13,6 млн. лева, от които повече от 12,7 млн. лева за машини, техническо оборудване, лабораторна и измервателна апаратура, компютърното оборудване, софтуер и застраховки. За извършването на пазарно ориентирани научни изследвания и развиване на нови технологии на високо международно ниво са предвидени над 4 млн. лева. Ще бъдат въведени и нови обучителни и образователни методи в практиката на центъра на обща стойност над 100 хиляди лева. За осъществяването на трансфер на знания и технологии и осигуряване на бизнес специализирани научноизследователски услуги ще бъдат изразходвани над 220 хиляди лева. Полагат се и усилия за информиране на широката общественост и публичност на резултатите, а ще бъде извършен и независим външен одит на дейностите по проекта.


Разбери повече за БГ Наука:

***

В резултат от инвестицията се очаква да бъде изграден капацитет на екипи за научни изследвания и иновации в приложната област на Иновационната стратегия за интелигентна специализация 2014 – 2020 (ИСИС), чрез привличане на водещи изследователи и обмен между екипа на проекта и водещи изследователски организации. При успешно реализиране на проекта и създаване на съвременни условия за научноизследователска дейност, в България ще бъдат задържани и привлечени млади изследователи, учени и докторанти. Чрез прилагането на новите методи за обучение, ще бъде постигнато разпространение и практическо приложение на постигнатите научноизследователски резултати и трансфер на знания. Очаква се и комерсиализиране на резултатите от научноизследователските пакети, чрез разработване и популяризиране на портфолио от патенти и полезни модели. Чрез развитие на сътрудничество с бизнеса, ще бъдат разработени и внедрени иновативни технологии и продукти в областта на мехатрониката и чистите технологии. Ще бъдат увеличени възможностите за включване на научните екипи в проекти и програми на международно ниво, работейки в тясно сътрудничество с престижни Европейски научни институции. Ще бъдат разкрити нови възможности за сътрудничество между наука и бизнес.

Новопостроеният инфраструктурни комплекс: Център за компетентност „Интелигентни мехатронни, eко- и енергоспестяващи системи и технологии“ ще включва 33 лаборатории в 8 лабораторни комплекса, където се очаква между бизнеса и центъра да бъдат осъществени 14 съвместни научноизследователски проекта.

Партньори по проекта:

  • Технически университет – Габрово;
  • Технически университет – София;
  • Технически университет – Варна;
  • Софийски университет “Св. Кл. Охридски”;
  • Институт по роботика – БАН;
  • Институт по електроника – БАН;
  • Централна лаборатория по приложна физика – БАН.

Това е и проектът с най-много асоциирани партньора – 18 на брой, сред които е важно да се отбележат Технически университет – Берлин, Германия и Технически университет – Либерец, Чехия.

Прочетете интервюто с доц. Железаров тук.

Повече информация: CoC – SMEESST.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.