Търсене
Close this search box.

Сдружение Чигот – Исторически Възстановки

Сдружение Чигот – Исторически Възстановки

Сдружение Чигот – Исторически Възстановки

Сдружение Чигот – Исторически Възстановки


Направи дарение на училище!



***

logo chigot.jpg
През 2004г. във Варна група ентусиасти слагат началото на нещо, което впоследствие ще надхвърли и най-смелите им очаквания. „Чигот” е организация, чиято основна цел са средновековни исторически възстановки. Името на сдружението идва от старобългарската дума за мечоносец – чигот, елитен воин. За няколко години групата се разраства, като към момента членовете му са около тридесет и са от цяла България – София, Варна, Пловдив, Ямбол и др. Списъкът с участия не спира да расте.
У нас чиготите, както често наричат членовете на сдружението, са известни с провеждането на редица ежегодни мероприятия, както и като съорганизатори и участници в събития, организирани от други родни клубове за средновековни възстановки. Дейностите на „Чигот” са много разнообразни – средновековни лагери, панаири, възстановки на битки, участия във филмови продукции и др. Не е за пренебрегване и инициативата, която тече вече трета година, за изнасяне на лекции пред ученици във Варна и София.
За някои чиготи военните реконструкции са на първо място, докато други наблягат на битовата страна. Обединяващ фактор е желанието да се научи възможно най-много за начина на живот на хората, да се избегне от мистифицирането на Средните векове и да се разчупят неверните стереотипи и клишета, които са се вкоренили дълбоко в съвременното общество. Всеки член на „Чигот” разполага с реконструкция на всекидневно облекло или въоръжение от периода на Второ Българско царство. В допълнение на това, всеки член на сдружението може да реконструира и персонаж от друг регион. Принципите, на които се основава изработката на екипировката и цялостната реконструкция на персонажа, са ясно дефинирани от редица чуждестранни организации, занимаващи се с исторически възстановки и сходни дейности, и постепенно възприети като практика в „Чигот”. На първо място, за всеки елемент от облеклото или въоръжението е необходимо да има налице достатъчно информация, която да потвърди съществуването му, да го отнесе към желания исторически период. Материалите и изработката трябва да са такива, че да не се компрометира визията и употребата на дрехата, оръжието, доспеха или най-общо целевия предмет. Всички елементи по облеклото и въоръжението на персонажа трябва да се съчетават правилно, с внимание, за да се избегнат нелогични комбинации, които не си съответстват по период, регион и социален статус на възстановявания персонаж. Тъй като събитията, които организира „Чигот” са различно по своето естество, в различните случай се набляга на определени елементи от екипировката – когато става дума за възстановка на битка, безопасността е на първо място и тогава изискванията включват надеждна защита за глава, ръце и торс с адекватната за периода визия, като се толерира и носенето на скрити защити – поставени под дрехите протектори, кори, наколенки и други. В случай, че събитието е с битов характер, например пресъздаване на средновековен лагер, от най-голямо значение е автентичния вид на екипировката – всичко, от бельото до връхната дреха, трябва да е в хармония с периода и региона.
„Чигот” разполага със собствена работилница, в която се изработва по-голямата част от екипировката на сдружението. Освен собствени доспехи и оръжия, в работилницата постоянно постъпват и поръчки от други клубове или частни лица, имащи желание да притежават качествена реплика на меч, сабя, щит или дори пълна немска готическа броня.
Едно от най-значимите събития в календара на „Чигот” е средновековният фестивал на крепостта Червен, Русенско, който сдружението организира вече трета поредна година. Събитието цели да представи бит, занаяти и войнска култура от балканския регион в границите XII-XVв. Участниците в лагера спят в продължение на 4 дни в средновековни палатки, хранят се с манджи, приготвена по средновековни рецепти, пият средновековни напитки. Разбира се, носят средновековни дрехи и всеки човек в лагера има определени задължения. На Червенската крепост участие взимат не само чиготи, но и приятели от други български клубове. Лагерът е отворен за посетители през по-голямата част от деня и всеки, дръзнал да се качи по безбройните стъпала до платото, може да се пренесе назад във времето, разглеждайки нашият музей на открито, дегустирайки напитки и др.
Друго емблематично събитие е възстановка, която „Чигот” организира вече шест поредни години, на битката при Варна от 1444г. между османските турци и християнската армия, водена от крал Владислав III Ягело. Всеки път програмата се обогатява с нови елементи, като тази година освен самата възстановка, зрителите станаха свидетели на демонстрационни тестове на напълно функционални средновековни оръжия върху различни мишени.
Вследствие на ясно установените правила за автентичност, налагащи се върху екипировката на участниците, възстановката „Последната битка на краля 2011г.” се превърна в най-коректно изглеждащото събитие отнасящо се към периода XVв., организирано у нас.
Освен лагери и възстановки, членове на „Чигот” са взимали участие в различни по естество филмови продукции, свързани с периода на реконструкция на сдружението, както и в редица представления, градски чествания, тийм-билдинг програми, рекламни кампании и други.
Иновативна инициатива са лекциите, които „Чигот” изнася пред варненски и софийски ученици, където по много достъпен и нагледен начин се разясняват на децата подробности от облеклото и въоръжението на средновековните българи, както и начините, по които сме стигнали до изводите, защо дрехите и оръжията изглеждат точно по този начин. Всяко дете има възможността да се докосне до доспехите, да ги облече, да се убеди в тяхната функционалност и реалистичност. Това е изключително важно за нас – не само, защото е ценен опит, а и защото подрастващите, със своето необременено от клишета съзнание, са най-възприемчивата и приятна публика.

В дейността си, сдружение „Чигот” е подпомагано от много приятели – други организации за исторически възстановки, частни лица, сътрудници. Измежду „побратимените” клубове са Средновековно Общество „Модус Вивенди”, „САСР-Сила”, „18ти Етърски Пехотен Полкъ” и др. Сдружението благодари на всички бивши и настоящи членове, поддръжници, както и на всички зрители и хора, които проявяват интерес към средновековната ни история и средновековните исторически възстановки.

Допълнителна информация за „Чигот” може да откриете на сайта ни на адрес: www.chigot.com
chigot@mail.bg
Лице за контакти: Ясен Ненков – управител

Aleksandur_Minchev4.jpg
DSC_6509.JPG
DSC_6527.JPG
DSC_6581a.jpg

Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.