Търсене
Close this search box.

Ролята на майчиния микробиом в правилното развитие на мозъка на бебето

Ролята на майчиния микробиом в правилното развитие на мозъка на бебето

Ролята на майчиния микробиом в правилното развитие на мозъка на бебето

Ролята на майчиния микробиом в правилното развитие на мозъка на бебето


Направи дарение на училище!



***

Бактериите обитаващи червата ни, известни като чревен микробиом (микробиота), са от ключово значение за нашето здравето през целия ни живот. Все повече нови проучвания подкрепят това твърдение, а едно от най-новите такива отива дори стъпка по-далеч. В проучване, публикувано в елитното научно списание Nature, група учени (Vuong et al.), описват механизма, чрез който вещества прозиведени от микробиома участват във феталното (вътреутробното; fetus – плод) развитие на мозъка на все още нероденото бебе. Проучването е проведено с бременни опитни мишки, при които е отркито, че бактерии от микробиома на бременната мишка произвеждат молекули, които влияят положително върху развитието на конкретни сетивни нервни пътища в мозъка на фетуса. Екипът описва трайни промени в поведението и способностите на поколенията на изследваните опитни мишки, дължащите се на тези молекули, синтезирани от чревните бактерии.

В последното десетилетие редица проучвания с опитни животни демонстрират ефекта, който червеният микробиом има върху правилното развитите на мозъка и цялата нервна система. Това се вижда напрактира при експериментална постановка с мишки, които са с променен микробиом поради възпаление или диета изключително богата на мазнини – в техните поколения се наблюдават редица аномалии в поведението и в устройството на мозъка. Интересен е фактът, че все още не е ясно дали ефектите на майчиния микробиом се проявяват само по време на бременността или по-скоро се проявяват постнатално (след раждането) при трансфер на бактерии от майката на бебето (по време на естествено раждане, кърмене и др.)

В конкретното проучване е изследвана група от мишки със силно потиснат чревен микробиом (живеещи в стерилни условия, или лекарствено потиснат чрез антибиотици) и друга група от мишки с нормално развит микробиом. Съответно, при изследване на мозъчната структура на ембрионите (и фетусите) на двете групи мишки са описани значителни разлики. Тези разлики са относително специфични – отнасят се до възприятието и обработването на сетивна информация (звук, светлина и тн.) При ембрионите на майки с недоразвит микробиом нервните пътища (аксоните на нервите), свързващи две основни структури в мозъка – таламуса и кортекса, са по-малки, по-къси и по-малко на брой. Аксоните в друга мозъчна структура – вътрешната капсула (capsula interna) също са значително по-тънки в сравнение с тези на ембрионите на майки с нормално разбит микробиом. Тези разлики се потвърждават и на генетично ниво – открити са разлики в генната експресия за гени свързани с формацията и развитието на нервните клетки в двете различни групи ембриони.
Следващата стъпка в проучването било да се провери дали тези нарушени таламо-кортикални връзки имат трайни последствия в способността на младите мишки да разпознават сетивни дразнители – звук, светлина, допир, топлиина. Използвайки редица от тестовете, учените установили, че наистина мишките, родени от майки с дефицитен миркобиом, имали нарушено усещане и аномалии в реакциите на топлина, допир и звук. Не са открити аномалии в резултатите на визуалните или моторните тестовете на двете групи.

Това проучване не само допринася към непрекъснато растящите ни знания за значението на микробиома за правилното ембрионално развитие и за поддържането на здравето, но и също така дава основа за много бъдещи проучвания в тази сфера. Все още, механизмите по които тези метаболити синтезирани от бактериите в червата на майката действат не са изяснени. Също така и не разбираме защо специфичните клетки и структури, които са засегнати са мозъчни и защо точно таламо-кортикалният път на провеждане е засегнат.Това дава основа за голям брой нови проучвания в тази област, изясняващи тези механизми и проблеми.
Важно е да знаем, че макар и проведени с експериментални животни, данните получени от тези експерименти най-вероятно са приложими и за човешкия организъм и е вероятно да допринесат за разбирането ни и евентуалното лечение на подобни нарушения при хората. Ако успеем да идентифицираме молекулите синтезирани от майчите бактерии, можем да ги използваме като своеобразни „биомаркери“ и да следим за правилното развитие на мозъка на нероденото бебе. А в случай, че тези потенциални нови биомаркери не са в норма, лекарите ще имат възможността да предписват заместителна терапия( с молекули аналози на тези синтезирани от микробиома), подобна на известната ни терапия с фолиева киселина (витамин В9), която предотвратява точно нервни нарушения в развитието на плода.

Референции:


Разбери повече за БГ Наука:

***

Vuong, H. E. et al. Nature 586, 281–286 (2020) – doi: 10.1038/d41586-020-02657-y
Kim, S. et al. Nature 549, 528–532 (2017).
Buffington, S. A. et al. Cell 165, 1762–1775 (2016).

Източник: nature.com

Превод: Стоян Първанов

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.