Търсене
Close this search box.

Петте най-отровни субстанции: от полония до живака

Петте най-отровни субстанции: от полония до живака

Петте най-отровни субстанции: от полония до живака

Петте най-отровни субстанции: от полония до живака


Направи дарение на училище!



***

Credit: Tom Woodward, flickr

Съществуват много статии със списъци на най-отровните субстанции, което често се определя от тяхната остра токсичност, измерена чрез нещо, което се нарича LD50. Но острата токсичност е само един от факторите, които трябва да бъдат отчетени, а да се разчита единствено на LD50 или подобни стойности е много опростено.

LD50 е количеството от дадена субстанция, което е достатъчно, за да убие половината индивиди от дадена популация, обикновено мишки. Изглежда жесток, но обективен начин да се определи количествено колко смъртоносна е дадена субстанция, а общата токсичност е много по-сложна от това.

Токсиколозите са наясно с ограниченията на LD50 и по технически, етични и правни причини все по-рядко прибягват до измерване на тази стойност при животни. Затова ние ви предлагаме списък с вещества, които са по-отровни, отколкото LD50 стойността им предполага.

  1. Ботулинови токсини

Въпреки че някои от тях са използват в козметичната индустрия (включително в ботокса), ботулиновото семейство невротоксини включва най-токсичните вещества, известни на човека. Стойностите на LD50 на тези 7 белтъка са около 5 ng/kg (ng – нанограмове, т.е. една милиардна от грама).

Когато се инжектира нелетална доза в крайник на мишка, той може да остане парализиран за един месец. Изключителната селективност на тези токсини към определени типове клетки в човешкото тяло е забележителна, но означава, че много видове (включително всички безгръбначни) остават незасегнати от тях.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Прочетете целия материал в първия брой на новото списание “Българска наука и медицина”: тук.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.