Търсене
Close this search box.

Пет български университета създават уникален Център за върхови постижения в областта на информатиката и ИКТ

Пет български университета създават уникален Център за върхови постижения в областта на информатиката и ИКТ

Пет български университета създават уникален Център за върхови постижения в областта на информатиката и ИКТ

Пет български университета създават уникален Център за върхови постижения в областта на информатиката и ИКТ


Направи дарение на училище!



***

Основната цел на проекта УНИТе (Университети за наука, информатика и технологии в е-обществото, BG05M2OP001-1.001-0004-C01) е създаването на Център за върхови постижения в областта на информатиката и информационните и комуникационни технологии (ИКТ). Софийският университет „Св. Климент Охридски” е водещ партньор и ще работи заедно с Технически университет – София, Русенски университет „Ангел Кънчев”, Университет „Проф. д-р Асен Златаров” – Бургас и Шуменски университет „Епископ Константин Преславски”. Проектът е финансиран по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ и чрез нея, Европейският фонд за регионално развитие финансира одобрения бюджет от почти 29,8 млн. лева.

УНИТе е уникален за България и региона проект в областта на информатиката и информационните и комуникационни технологии. Това е едно от най-мащабните начинания в областта на „big data“* изследванията, които са реализирани на Балканския полуостров. Проектът създава условия за връзка между най-новите научни постижения на учени от петте български университета и малкия и средния бизнес в страната, с което потенциално ще подобри пазарната ни конкурентоспособност на международно ниво. Сходни центрове с разпределени изследователски инфраструктури са естествена стъпка напред в развитието на науката и биват успешно интегрирани в Швеция през последното десетилетие.

Проектът УНИТе ще се реализира в периода 2018 – 2023 година. Една от целите е да се създаде уникална изследователска инфраструктура, включително един нов научно-изследователски комплекс и реконструкция на 4 съществуващи бази, за да се превърнат в модерни научни комплекси.

УНИТе е проект, ориентиран и към бизнеса. Негов приоритет е изграждане на устойчива и дълготрайна връзка между бизнеса и науката в страната. За целта е осигурено партньорството на локално ниво от Столична община, Община Бургас, Община Русе и Община Шумен. Проектът предвижда специализирани консултации за малки и средни предприятия в страната. Очаква се до 2023 година да започне изпълнението на минимум 10 съвместни проекта между УНИТе и представители на бизнеса.

Научноизследователските дейности на партньорите ще са концентрирани върху по-ускореното въвеждане на нови технологии в сферите на производството и услугите. По този начин ще се проправи път за интегриране на България в Единния дигитален пазар в Европа. От друга страна, УНИТе ще насърчава привличането на работа на млади и талантливи изследователи, с което да се спре процесът на изтичане на кадри към други страни.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Разрешаването на ключови проблеми, свързани с изграждането на дигитално общество в България, е друга цел, към която работещите експерти по УНИТе ще се стремят. Развитието на ИКТ ще осигури по-качествено образование и създаването на специалисти в различни области. Това от своя страна е ключов фактор за създаването на развита и конкурентноспособна икономика.

Проектът предизвиква сериозен интерес и зад граница. Учени от Германия, Великобритания, Корея, Швейцария, Франция, Португалия, Италия, Ирландия, Албания, Ирландия, Гърция, Испания, Латвия, Македония, Полша и Румъния са изразили желание за сътрудничество.

„Уникалното в проекта е, че за първи път се търси създаване на разпределена научна инфраструктура в България, която няма да бъде концентрирана само в София, а ще включва големи градове в страната и водещите университети в тях“, заяви ръководителя на проекта – проф. д-р Красен Стефанов не пресконференцията през юли 2018. „Целта е да се използват едни от най-добрите учени от цялата страна в области като математика, физика и химия за разработване на модели, които позволяват обработка на големи обеми от данни в съвременната информатика и ИКТ“, допълни той.

При успешното осъществяване на проекта ще се решат предизвикателства, свързани с използването на ИКТ за:

  • създаване на „интелигентни и устойчиви градове“, използващи ИКТ за управление на транспортната мрежа, енергийната консумация, градското планиране и за интелигентна жизнена среда;
  • създаване на фабрики на бъдещето и преход към Индустрия 4.0, изискваща повсеместно използване на дигитални технологии в предприятията и оптимизиране на техните работни процеси с помощта на съвременни ИКТ;
  • развитие на кибер-физични системи, позволяващи на потребителите по-добър контрол и взаимодействие с физическия свят около тях;
  • валидиране, чрез експериментиране в реални среди, на технологиите, продуктите и услугите на Бъдещия Интернет с оглед на тяхното приложение.

* Big data – С еволюцията на информационното общество, обработката на информация става все по-ключова за успеха на всяко начинание. Big data е термин свързан с набор от данни (бази данни), които са твърде големи и е невъзможно за традиционните софтуерни решения да се справят с тях. Предизвикателствата в областта на big data включват, но не се ограничават до събирането на данни, складирането на данни, анализ на данните, механизми за търсене и индексиране, визуализация, споделяне и трансфер на данните, актуализирането им и спазване на изискванията за поверителност.

Тук можете да прочетете интервю с проф. Красен Стефанов – преподавател във Факултета по математика и информатика на Софийски университет „Св. Климент Охридски“ и ръководител на проекта УНИТе.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.