Интервю с проф. Красен Стефанов, ръководител на проекта УНИТе

Чуйте текста:
Бихте ли се представили на нашите читатели?
Проф. Красен Стефанов – преподавател във Факултета по математика и информатика на Софийски университет „Св. Климент Охридски“ и ръководител на проекта УНИТе.
Коя научна институция представлявате и с какво се занимава тя?
Работя в Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Това е най-старото и най-престижното, поне според международните класации, висше учебно заведение в България.
Бихте ли представили проекта накратко?
УНИТе е уникален за България и региона проект в областта на информатиката и информационните и комуникационни технологии. Това е център за върхови постижения в тези области, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. Проектът е едно от най-мащабните начинания в областта на „big data“ изследванията, които са реализирани на Балканския полуостров. УНИТе създава условия за връзка между най-новите научни постижения на учени от 5 български университета и малкия и средния бизнес в страната, с което потенциално ще подобри пазарната ни конкурентоспособност на международно ниво.
Кои са партньорите по проекта?
Партньори по проекта са водещите висши учебни заведения в страната в областта на информатиката и ИКТ – Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Технически университет – София, Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“, Русенски университет „Ангел Кънчев“ и Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас.
С какво финансиране разполага и кой го осигурява?
Проектът е финансиран по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. Общата стойност на проекта е 29 781 882,42 лв. В това число, европейско съфинансиране от 25 314 600,06 лв. и национално съфинансиране от 4 467 282,36 лв.
Какви дейности ще се извършват в отделните лаборатории?
Проектът е уникален с планираната разпределена изследователска инфраструктура, която ще позволи на водещи учени в областта на информатиката и ИКТ от цялата страна да работят съвместно за изпълнение на предвидените 9 работни пакета. Те включват: (1) Инфраструктурата като услуга за Big Data, с координатор ШУ; (2) Софтуерни услуги за Big Data, с координатор СУ; (3) Иновативни математически методи и модели в дигиталния свят, с координатор СУ; (4) Анализ на Big Data в реално време и виртуализация на системи, с координатор БУ; (5) Визуално търсене, разпознаване на изображения и 3D принтиране, с координатор РУ; (6) Кибер физични интелигентни системи, с координатор ТУ; (7) Интелигентни и устойчиви градове, с координатор ТУ; (8) Фабрики на бъдещето, с координатор ТУ; (9) Big Data в естествените науки, с координатор СУ.
Каква ще бъде ползата за обществото от успешното реализиране на проекта?
Успешното реализиране на проекта ще ни помогне да оптимизираме използването на big data в множество сфери от живота, включително софтуерно, инфраструктурно, в математиката, за анализ на информация, интегрирани системи за управление на „смарт“ градове, в естествените науки и много други. Big data крие огромен потенциал и една от научните цели на проекта ще бъде именно крачка напред в реализацията му. В инфраструктурен план, проектът ще даде възможност на голям брой български изследователи да работят в обновени модерни лаборатории, което несъмнено ще подобри тяхната продуктивност. Проектът предвижда и ангажирането на млади учени, с което да се осигури устойчивото надграждане на постигнатите резултати.
Как оценявате работата на екипа си?
Имаме изключителен екип. Отговорностите са разделени между петте партньора, което изисква сериозна координация и прецизност при изпълнението на дейностите. До момента се справяме с тази сложна задача. Работата по 9 работни пакета е изключително предизвикателство и всеки си дава сметка, че не може да се справи сам. Именно затова работим в партньорство.
Има ли млади хора, които искат да се занимават с наука във Вашата област?
Млади хора има и това ни дава надежда. Важно е обаче да ги мотивираме подобаващо и то не само финансово, а чрез възможности за развитие. Смятам, че това е една от хубавите страни на проекти като УНИТе. Те са отлична възможност именно за младите хора и демонстрират, че можем да реализираме наука на най-високо ниво.
Какво, според Вас, трябва коренно да се промени в България по отношение на науката?
Нужно е силно подмладяване, създаване на условия за привличане на многобройните български учени, работещи извън страната, и стимулиране на връзките между научната общност, от една страна, и обществените организации и бизнеса от друга страна. Трябва сериозно да се осъвременят провежданите конкурси за научни изследвания, които значително отстъпват на средноевропейското ниво.
Тук можете да прочетете повече за проекта.
