Търсене
Close this search box.

Как отпадъчния CO2 помага за превръщането на възобновяемата енергия в течно гориво

Как отпадъчния CO2 помага за превръщането на възобновяемата енергия в течно гориво

Как отпадъчния CO2 помага за превръщането на възобновяемата енергия в течно гориво

Как отпадъчния CO2 помага за превръщането на възобновяемата енергия в течно гориво


Направи дарение на училище!



***

Ако различни индустрии споделят ресурси, данни и материали – подход, известен като индустриална симбиоза – тогава цялата екосистема може да стане по-устойчива. Изображение: Frans Berkelaar / Wikimedia

Съхранението на енергия, генерирана от силен вятър или ярко слънце чрез превръщането ѝ в течно гориво, като метанол, може да даде гаранции, че зелената енергия няма да бъде загубена, без да се налага да разчитаме на батерии.
Метанолът може да бъде получен от CO2, уловен от промишлени източници, в комбинация с водород, отделен от водата, използвайки излишък от възобновяема енергия. И полученото гориво може да се използва от автомобили или кораби, намалявайки употребата на изкопаеми горива, както и емисиите на парникови газове.

„Ние трансформираме възобновяемата енергия в течно гориво, което може да се използва за стандартни двигатели с вътрешно горене“, казва Давид Куеста от испанския енергиен консултант i-deal.
„В крайна сметка взимате стандартно превозно средство и по някакъв начин го „електрифицирате“, добавя той.

Куеста координира проекта MefCO2, който показа как индустрията може да играе роля в опазването на възобновяемата енергия и да предотврати някои колебания, присъщи за устойчивото производство на енергия.
Проектът използва технология за улавяне на въглерод в електроцентрала на въглища в Германия, за да демонстрира процеса, съхраняващ част от емисиите като метанол.

Възпроизвеждането на такъв мащабен процес може също така да помогне за намаляване на вноса на метанол в ЕС, който лесно се съхранява и транспортира, но в момента се произвежда от изкопаеми суровини. В допълнение към използването си като гориво, метанолът е и суровина с широко приложение в химическата промишленост.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Цялата статия и още много подобни прочетете в новия брой 140 на списанието тук>>

Подаряваме ти първите 11 статии от брой 140 тук>>


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.