Търсене
Close this search box.

Осем грозновати животни, които все пак трябва да спасим

Осем грозновати животни, които все пак трябва да спасим

Осем грозновати животни, които все пак трябва да спасим

Осем грозновати животни, които все пак трябва да спасим


Направи дарение на училище!



***

Ай-ай, Daubentonia madagascariensis

Странно изглеждащият ай-ай е лемур – вид примат, който живее само на остров Мадагаскар. Той е известен с това, че почуква по кората на дървото, в търсене на крити под нея ларви на насекоми. Когато открие такива, ай-ай използва специален дълъг среден пръст, за да ги извади. Видът е застрашен, поради разрушаването на местообитанието им. 

aye-aye

Васаянска свиня, Sus cebifrons 

Васаянските свине обитават Филипините и притежават подобни на брадавици израстъци по муцуната. Не е ясно за какво им служат те. Свинете са критично застрашени, като популацията им е намаляла с 80% за три поколения.


Разбери повече за БГ Наука:

***

166693

Гол къртичест плъх 

Нека външният вид не ви заблуждава: голият къртичест плъх е супергерой в царството на животните. Той е един от двата еусоциални вида бозайници, като живее в колонии, в които само царицата се размножава, а почти всички останали са стерилни работници, подобно на пчелите. Работниците изкопават огромни мрежи от тунели, в търсене на грудки, с които колонията се храни. Ако това не е достатъчно – има и още: голите къртически плъхове никога не страдат от рак и учените се опитват да разберат защо.

BCAR6M A naked mole rat at the Lincoln Children's Zoo.
(Credit: National Geographic Image Collection / Alamy)

Наполеонова зеленушка 

Наполеоновата зеленушка живее в кораловите рифове в Индо-тихоокеанския регион. Те са големи хищни риби, като мъжките достигат до 2 метра дължина. Хранят се трудни за ядене и дори токсични животни, като охлюва Морски заек и морската звезда Трънен венец. Но са застрашени, главно поради прекомерния улов на риба.

Humphead Wrasse (Cheilinus undulatus) swimming along a coral reef wall, Brother Islands, Hurghada, Red Sea, Egypt, Africa
(Credit: imageBROKER / Alamy)

Титикакска гигантска жаба, Telmatobius culeus

Telmatobius coleus са големи жаби, които обитават единствено езерото Титикака в Южна Америка. Притежават огромни кожни гънки, които увеличават повърхностната площ и им помагат да абсорбират повече кислород от въздуха. Жабите са критично застрашени, защото хората ги използват за храна в големи количества, обитанието им изчезва, а инвазивни видове завладяват това, което е останало от него.

E457P3 Giant Titicaca Lake frog {Telmatobius culeus} Lake Titicaca. Bolivia / Peru
(Credit: Nature Picture Library / Alamy)

Дългоноса маймуна, Nasalis larvatus 

Не е ясно защо носовете им са толкова големи, но тези на мъжките са по-големи от носовете на женските, затова може би служат за белег на сексуална атрактивност – нещо като перата на райските птици, но не чак толкова красиви. Освен това, те имат сложна храносмилателна система, която им позволява да се хранят с листа и плодове и може би са единствените примати, които преживят. Застрашени са, поради разрушаване на местообитанието им.

Male Proboscis Monkey in Bako National Park, Kuching, Sarawak, Borneo, Malaysia
(Credit: dbimages / Alamy)

Eptatretus stoutii 

Тези животни са едни от най-древните гръбначни животни. За разлика от повечето риби, те нямат челюсти. Хранят се с труповете на морски животни, които падат на дъното на океана, като се заравят в тялото и го изяждат отвътре навън. Те са много добри в това, защото са единственото гръбначно животно, което може да абсорбира храна директно през кожата си. Освен това, когато са нападнати от хищник, те произвеждат огромно количество слуз, за да го задавят.

Pacific Hagfish.
(Credit: Tom McHugh / Science Photo Library)

Индийска лилава жаба, Nasikabatrachus sahyadrensis

Индийската лилава жаба прекарва почти цялата година под земята, като излиза на повърхността само за около две седмици по време на мусона, за да се размножи във временни езерца, образували се от проливния дъжд.Поради отшелническия си начин на живот, видът е открит едва през 2003 година. Смята се за застрашен, тъй като районът, който обитава, е ограничен, а горите там се изсичат, за да се направи място за нови земеделски площи.

Pig-nosed frog (Nasikabatrachus sahyadrensis) Western Ghats, India
(Credit: Sandesh Kadur / NPL)

Източник: BBC


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.