Търсене
Close this search box.

Нов метод за създаване на изкуствени яйчници

Нов метод за създаване на изкуствени яйчници

Нов метод за създаване на изкуствени яйчници

Нов метод за създаване на изкуствени яйчници


Направи дарение на училище!



***

Интердисциплинарен екип от изследователи към Университета „Фридрих-Александър“ в Ерланген, Нюрнберг (FAU), ръководен от проф. Алдо Бокачини и проф. д-р Ралф Дитрих, е предприел важна стъпка към разработването на изкуствени яйчници за пациентки, страдащи от рак. Заедно, те са търсили иновативни техники за възстановяване на фертилитета на пациентки с рак и са публикували резултатите си в Scientific Reports.

Изкуствените яйчници може да помогнат на жените да забременеят, въпреки рака и силните медикаменти от химиотерапията, които могат да засегнат тежко фертилитета на пациентките. Учените отдавна търсят начин за реконструкция на яйчниците в лабораторни условия, както и кои биха били най-подходящите материали. Екипът, който е взел участие в настоящото проучване, се състои от инженери, специалисти по материали, гинеколози, и сега предлага нови подходи към решаването на този проблем.

Учените използвали метод, наречен електроспининг, който се използва в материалознанието. Техниката се основава на прилагането на висок електрически потенциал между два електрода с различна полярност. Този висок волтаж може да превъзмогне повърхностното напрежение на полимерен разтвор и по този начин да му позволи да се изпари напълно от фиброзна структура. „Електроспинингът е изключително гъвкав метод, тъй като можем да използваме разнообразни природни и синтетични полимери“, обяснява д-р Лиляна Ливерани, координатор на научния проект. „В настоящото проучване за първи път използвахме биоразградимия материал полиепсилон капролактон и смес от този материал с желатин и създадохме скеле от много тънки нишки, която имитира естествената структура и форма на яйчниковия кортекс.“ Изследователите използвали това скеле в своите ин витро тестове за прикрепването на фоликули от яйчниците на прасета и оценили жизнеспособността на фолукилите и ооцитите след 10-дневно култивиране върху скелетата. Резултатите показали голям брой жизнеспособни фоликули, които запазили характерната си форма.

„Това е важна стъпка към идеалния изкуствен яйчник, който имитира истинския орган от гледна точка на условията за растеж и узряване на фоликулите. Тези резултати са много обещаващи, но са необходими още проучвания, преди приложението им в клиничната практика да се осъществи“, казват от екипа.

Към момента, момичетата и жените, диагностицирани с рак, могат да запазят способността си да забременеят само чрез отстраняване на тъкан от яйчниците им, която да бъде замразена и след това имплантирана отново, когато се възстановят от заболяването. Въпреки че този метод се смята за безопасен, някои видове рак може да засегнат яйчниковата тъкан и при връщането ѝ в тялото на жената, тя отново да заболее. Целта на новия метод е напълно да замести болната тъкан с изкуствен яйчник и да възстанови фертилитета на пациентката, като по този начин значително подобри качеството ѝ на живот.


Разбери повече за БГ Наука:

***

В световен мащаб случаите на рак стават все повече. Това е отчетено от Световната здравна организация през 2014 г., както и от Доклада за рака в Германия, публикуван от Института Роберт Кох. Само в Германия всяка година около 2000 деца са диагностицирани с рак, което поставя големи предизвикателства от гледна точка на ефектите от лечението в дългосрочен план. Според проф. д-р Ралф Дитрих и двата доклада съобщават за подобрение на лечението на рак, което позволява на пациентите да живеят по-дълго, въпреки заболяването си, а и след своето възстановяване. „Сега около 80% от заболелите деца и млади хора преживяват първите 5 години след поставянето на диагнозата. Това ни дава причина да полагаме усилия за подобряване качеството на живот и да търсим интердисциплинарни решения.“

Превод: Росица Ташкова

Източник: Liliana Liverani, Nathalie Raffel, Amir Fattahi, Alexander Preis, Inge Hoffmann, Aldo R. Boccaccini, Matthias W. Beckmann, Ralf Dittrich. Electrospun patterned porous scaffolds for the support of ovarian follicles growth: a feasibility studyScientific Reports, 2019; 9 (1) DOI: 10.1038/s41598-018-37640-1

Статия от сп. „Българска наука и медицина“, бр. 12. Открийте всички статии от броя тук.

 

ВЗЕМИ БРОЯ В MP3

и слушай всяка една статия, когато и където да си >>

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.