Търсене
Close this search box.

Николай Спасов, директор на Националния природонаучен музей при БАН

Николай Спасов, директор на Националния природонаучен музей при БАН

Николай Спасов, директор на Националния природонаучен музей при БАН

Николай Спасов, директор на Националния природонаучен музей при БАН


Направи дарение на училище!



***

Бихте ли се представили на нашите читатели?

Казвам се Николай Спасов. Работя в областта на зоологията, палеонтологията и еволюцията на гръбначната фауна, както и по проблемите на нейното опазване. Това не е за мен просто професия, то е начин на съществуване и осъществяване на детските ми мечти.

Коя научна институция представлявате и с какво се занимава тя?

Професор съм в Националния природонаучен музей при БАН и негов директор.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Националният природонаучен музей при БАН (НПМ-БАН) е най-богатият природонаучен музей на Балканите (към 1.5 млн. колекционни единици от живата и нежива природа на България и света). Същевременно той е и най-старият музей в България – на 129 години. От една страна музеят е научна институция в областта на класическите естествени науки и природозащитата, а от друга – културно и образователно средище с национално значение. Музеят популяризира научните знания за природата чрез експозицията си, чрез организиране на изложби, на лекции и образователни игри и занимания за ученици и деца. Главни изследователски направления в НПМ са изучаването на живата и нежива природа, проучването на еволюцията на организмите и опазването на природното биоразнообразие. Приоритетните направления за НПМ-БАН са фундаменталните проучвания в областта на класическите природни науки (зоология, палеонтология и палеоантропология, геология, ботаника) и природозащитните изследвания (консервационна биология). НПМ-БАН се явява национален център по биоспелеология и проучване и опазване на прилепната фауна, както и основно изследователско звено в страната в областта на палеонтология на гръбначните животни, археозоологията и ентомологията. В тези области музеят разполага с водещи специалисти със световна известност и обучава докторанти и дипломанти. НПМ-БАН оказва експертна помощ на държавните институции и други обществени структури.

Кое Ви запали да се занимавате с науката и кога се случи това?

Ще прозвучи странно, но мисля, че аз съм роден с тази даденост – да се интересувам от природата, нейното минало и настояще и да се занимавам с изучаването ѝ. Майка ми казваше, че първата дума която съм произнесъл не е „мама“, а „меца“ (!). Бил съм на почти годинка и ме извели навън да видя снега. Имал съм книжка с бяла мечка на корицата. Явно съм свързал бялото на снега с белия цвят на мечката… Неочаквана асоциация… Помня, че баща ми ме заведе за пръв път в Природонаучния музей. Бил съм сигурно на 5-6 години, помня че ръката ми се протягаше максимално нагоре, за да държа неговата… Когато излязохме навън, аз казах (и това го помня отлично, бил съм много впечатлен!) – Татко, един ден аз ще работя тук!

Имате ли одобрен проект в последната сесия на Фонд научни изследвания, как се казва той и какви ползи ще има за науката и живота на обикновения човек?

Участвал съм в над 40 проекта в областта на палеонтологията, палеоантропологията, археозоологията, екологията на животните и консервационната биология като голяма част от тяхсъм ръководил. Ръководил съм проекти с европейско и американско финансиране, но нито веднъж не съм имал одобрен проект в сесиите на ФНИ, макар че съм участвал като проекто-ръководител или участник в 6-7 сесии на фонда. Явно не съм дорасъл до нивото да се класирам в проекти на националния фонд… Съжалявам, че трябва да го кажа, но имам преки впечатления от ниското ниво, от липсата на обективност и явната корупция съществувала във фонда през последните повече от 10 години; корупция с раздаване на милиони на „наши хора“, за която алармира преди няколко години проф. Хорозов, но от това нищо не последва… Получавал съм явно фалшиви и некомпетентни рецензии, които могат да служат за доказателства в съдебен процес, какъвто явно никога няма да се състои… Дано днешното ръководство на фонда да успее да се справи с това наследство, но не съм особен оптимист…

Прочетете цялото интервю тук!


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.