Търсене
Close this search box.

Начало на конкурса Агар Арт 2018!

Начало: 17 октомври
Край: 31 декември

Списание “Българска Наука” и фирма RIDACOM обявяват началото на третото издание на конкурса Агар Арт за рисунка с микроорганизми върху хранителна среда! Той е аналог на конкурса Agar Art Contest на Американското общество по микробиология (ASM), който пък е вдъхновен от творбата на Росица Ташкова и огромния интерес, който тя предизвика в социалните мрежи – само в страницата на обществото снимката на бактериалната елхичка беше споделена почти 9000 пъти, получи над 400 коментара и беше харесана приблизително 12 000 пъти – повече от всяка друга публикация на страницата (повече за историята зад кулисите – Нарисувай ми елха, УспелитеTV+, БНТ, bTV, БНР: Програма Хоризонт, БНР: Радио България).

През 2017 родните микробиолози се впуснаха в приключението за втори път с голям ентусиазъм! С награди бяха отличени Десислава Попова, капитан на отбор iGEM Bulgaria 2017, с творбата ѝ „Октопод“, нарисуван върху среда LB с E. coli (щам: DH5α), експресиращ цветни хромопротеини – син, червен и лилав; Ванина Кирова, „Ван Гог“, нарисуван върху CPSE агар с бактериите Entrococcus faecalisEscherichia coliKlebsiella pneumoniae; доц. д-р Севдалина Тодорова, ръководител на клуб “Microbio art” в Русенски университет „А. Кънчев“ – филиал Разград, с творбата „Осми март“, Силвия Велева и Силвия Ветренска от РЗИ Пазарджик с творбата „Етно“, нарисувана със Staphylococcus aureus subsp. aureus NBIMCC 509 върху среда Baired Parker Agar Base – двете дами получиха и специалната награда на фирма RIDACOM за рисунките, изобразяващи две панди. Калоян Петров пък спечели наградата на публиката. Можете да видите класирането тук, а всички творби – тук.

Победителят в конкурса за 2017, Десислава Попова и творбата "Октопод"
Победителят в конкурса за 2017, Десислава Попова и творбата „Октопод“

Пътуващата изложба

През 2018 година изложба, съдържаща 40 от творбите на участниците в първите две издания на конкурса, беше проведена в Националния природонаучен музей – София, в Регионалния природонаучен музей – Пловдив и по време на XIV Конгрес на българските микробиолози в Хисаря, а от първи ноември изложбата ще гостува и на Археологическия музей във Варна със специалната подкрепа на Регионален природонаучен музей – Варна.

Включете се в Агар Арт 2018!

Впрегнете цялото си въображение в създаването на картина! Боите са живи бактерии, платното – хранителна среда. Да докажем, че микробиологията е форма на изкуство!

Изпратете ни най-добрата снимка на творбата си (с резолюция поне 1500х1500 px), както и кратко описание, в което давате информация за използваните хранителна среда и микроорганизми (вид и значимост) до 31 декември 2018 г. на e-mail: rositsa@nauka.bg, като всеки участник има право на няколко рисунки. Всеки участник трябва да посочи и телефон за връзка!

Участниците в конкурса се съгласяват със следните условия:

Снимките на творбите да се използват за реклама на конкурса, в публикации и репортажи, посветени на Агар Арт и рисуването с микроорганизми, без изрично споменаване на името на участника, когато това не е фокус на материала. Участникът се съгласява да бъде обявено името му при класирането. Участникът се съгласява снимките на творбите му да се разпространяват сред неограничен кръг от хора. Авторското право върху снимките принадлежи на проекта Българска Наука. Участникът и автор на творбата си запазва всички неотчуждими авторски права.

Всички снимки ще бъдат качени във Фейсбук страницата на „Българска наука“, в специално създаден за конкурса албум и ще бъдат оценени от нашето жури, чийто състав ще обявим скоро!

Наградите, които ви очакват:

1-во място:

Колие или тениска по избор от магазина на Българска Наука, абонамент за списание Българска наука, хранителна среда по избор, осигурена от фирма RIDACOM, а снимката на победителя ще бъде поставена на корицата на следващия брой на списание Българска Наука.

2-ро място:  

Колие Бактериофаг, чаша Вирус, абонамент за списание Българска наука и хранителна среда по избор, осигурена от фирма RIDACOM.

3-то място:  

Колие Икосаедър/Вирус, абонамент за списание Българска наука и хранителна среда по избор, осигурена от фирма RIDACOM.

4-то място:  

Абонамент за списание Българска наука и хранителна среда по избор, осигурена от фирма RIDACOM.

Награда на публиката:

Абонамент за списание Българска наука и хранителна среда по избор, осигурена от фирма RIDACOM.

Силвия Велева и Силвия Ветренска, които получиха подарък и от ръководтсвото на лабораторията си – колиета микроскоп от КупиНаука, за спечеленото 5-то място в конкурса миналата година
Силвия Велева и Силвия Ветренска, които получиха подарък и от ръководтсвото на лабораторията си – колиета микроскоп от КупиНаука, за спечеленото 5-то място в конкурса през 2016 г. Двете дами бяха сред победителите и през 2017 г.

Наградата на публиката ще бъде определена според броя на харесванията и положителните реакции на снимките във Фейсбук.

Победителите ще бъдат обявени до 10 януари! 🙂

Да докажем, че микробиологията е форма на изкуство!


-50% на Абонамента (Годишен и Вечен) | Най-голямото намаление на БГ Наука за 2024 г.



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.