Търсене
Close this search box.

Мали (ХIII – ХIV в.)

Мали (ХIII – ХIV в.)

Мали (ХIII – ХIV в.)

Мали (ХIII – ХIV в.)


Направи дарение на училище!



***

Ок. 1213 г.
Алакой Кейта основава държавата Мали, която след няколко години е унищожена от съседните племена сосо.

1230—1255 г.
Крал на Мали е Мари Диата, наречен Сундиата. Той побеждава вождовете на племената сосо и завладява редица съседни страни. През 1240 г. завзема и разрушава столицата на Гана. Наследниците на Мари Диата властвуват над по-голямата част от Западен Судан; вождовете на по-слабите судански племена стават васали на владетелите на Мали.

XIII в.
През територията на Мали преминават главните търговски пътища както на западноафриканската, така и на транскон-иненталиата търговия. Мали поддържа търговски контакти с Азия и Европа.

1307—1332 г.
Управление на конгоанския император Муса в Мали. В резултат на завоеванията и на умелата политика, която провежда, Муса разпростира властта си върху редица съседни страни. Мали включва територия, равна на територията на Западна Европа; контролира търговските пътища — от залежите на сол (в северния край на Африка), до залежите от злато (на юг). Източната част на страната е богата на залежи от мед. Конгоанският император Муса посещава Мека и Кайро.

1325 г.
Командващ войските на конгоанския император Муса, Сагаман Дир, превзема гр. Гао — столица на Сонгхай и присъединява към империята значителна част от тази страна. Мали става една от могъщите държави в света. Градовете на Мали са средища на науката, търговията и културния живот. В гр. Томбук-ту серазвива писмеността. В страната работят духовници, лекари, съдии и чиновници.


Разбери повече за БГ Наука:

***

1341 — 1360 г.
Управление на император Сюлейман, брат на Муса. По негово време в Мали пристига (1352 г.) големият арабски пътешественик Ибн Батут (по-късно в своите съчинения той включва ценна информация за тази страна.)

Втората половина на XIV в.
Империята Мали е в упадък.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.