Търсене
Close this search box.

Колкото по-добре е овладян английският език, толкова е по-силна е държавната икономика

Колкото по-добре е овладян английският език, толкова е по-силна е държавната икономика

Колкото по-добре е овладян английският език, толкова е по-силна е държавната икономика

Колкото по-добре е овладян английският език, толкова е по-силна е държавната икономика


Направи дарение на училище!



***

Автор
Неделин Бояджиев
englishproficiency_hongkong.jpg

 

The EF English Proficiency Index ( EF EPI) е доклад, който се опитва да  класира държавите по средното ниво на владеене на английски език сред възрастните им граждани. Нивата на владеене на английски, по които са класирани държавите, са пет:

         Много високо (Швеция, Норвегия, Холандия, Естония, Дания, Австрия, Финландия)

         Високо (Полша, Унгария, Словения, Малайзия, Сингапур, Белгия…)

         Средно (Словакия, Аржентина, Чехия, Индия, Хонг Конг, Испания, Южна Корея…)


Разбери повече за БГ Наука:

***

         Ниско (Уругвай, Шри Ланка, Русия, Италия, Тайван, Китай, Франция, ОАЕ, Бразилия…)

         Много ниско (Кувейт, Катар, Йордания, Либия, Тайланд, Панама, Казахстан, Алжир, Саудитска Арабия, Ирак)

За съжаление, изследването не обхваща България.

http://science.icnhost.net/migrate/sites/default/files/field/image/englishproficiency_hongkong.jpg

Тази класация е продукт на  EF Education First, компания за глобално езиково обучение. Заключенията се базират на данни, събрани посредством безплатно онлайн изпитване по английски език, извършено от тази фирма. Докладът е публикуван за първи път през март 2011 г. въз основа на резултатите от над 2 000 000 проведени теста. Второто издание е публикувано през октомври 2012 г., а най-новото издание е обнародвано през ноември 2013 г. В последното проучване са изследвани 60 държави. За да бъде включена в класацията, всяка държава трябва да има поне 400 участника в тестовете на компанията. Докладът за 2013 г. включва ретроспективен поглед към еволюцията на владеене на английски език през периода от 2007 г. и 2012 г. въз основа на общата база данни от 5 000 000 теста.

Основни заключения

– Износът на глава от населението, БВП на глава от населението и лесното правене на бизнес е в положителна връзка с доброто владеене на английски език.

– Овладяването на английския език се развива с различни темпове в различните страни по света, включително – и в няколко страни със западащи умения по английски.

– В Европа като цяло се говори най-добрият английски, а в Латинска Америка и в арабските страни – най-лошия.

– Размерът на инвестициите в обучение по английски език не съвпада непременно с размера на напредъка, постигнат с течение на времето.

Връзката между индивидуалната рентабилност и владеенето на английски език

Въпреки че лингвистичните умения и на първо място – владеенето на английски език – отдавна са изрично изискване за постъпването на работа на кандидатите за някои видове работа като дипломати, преводачи, редактори, коректори и др., тези умения днес са предимство в почти всяка работа във всички сектори на икономиката. Работодатели и HR мениджъри от цял ​​свят съобщават, че кандидатите с необичайно добър английски език получават с около 30-50% по-високи заплати, отколкото – други кандидати със сходна квалификация, но – без познания по английски език.

Освен, че служителите с отличен английски език печелят повече, служителите и работниците, които не владеят този език или го владеят на ниско ниво, трябва да преминат езиково обучение, преди да бъдат повишени на по-висока длъжност. В проучване от 2012, направено от  Economist Intelligence Unit, 70% от ръководителите заявяват, че техните служители ще трябва да овладеят английски език за реализиране на корпоративните планове за разширяване, а 25%, че над 50% от служителите и работниците им трябва да използват английския език на работното си място. Постепенно английският език се е превърнал в основен критерий при определяне на пригодността за трудова заетост.

Налице е връзка между нивото на владеене на английски и качеството на живот на населението. По-добрият английски език е свързан с по-висок Индекс на човешко развитие (оценяващ образованието, очакваната продължителност на живота, грамотността и стандарта на живот). Въпреки че висок Индекс на човешко развитие (ИЧР) имат и страни със слабо владеене на английски, страни с добри умения по английски език поддържат високо благосъстояние.

За хората в развиващите се икономики, където английският не е официален език, доброто владеене на „универсалния език на глобалния бизнес“, е важен инструмент не само за личностно самоусъвършенстване и по-добри кариерни възможности, но – и за икономически напредък на нацията като цяло.

Английският език е ключов фактор за привличане на чуждестранни инвестиции

След разходите най-важният фактор за фирмите в САЩ и Великобритания при разглеждането на аутсорсинга на бизнес процеси е нивото на образование на местното население и неговото владеене на английски език. Развиващите се страни са готови да се включи в бума на аутсорсинг услуги, но при аутсорсинга най-важното е фрийленсърите (самонаетите) да  могат да общуват на английски език с работодателя си.

Инвестициите в интензивни обучения по английски език, организирани както от държавата, така – и от бизнеса, могат да окажат сериозен ефект върху икономическия напредък на държавите. Онези държави, които осъзнаят това, биха могли да си осигурят сериозно конкурентно предимство в днешната глобална бизнес среда.

По материали от:

http://www.ef.no/epi/analysis/english-and-economic-development/

http://en.wikipedia.org/wiki/EF_English_Proficiency_Index

 

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.