Търсене
Close this search box.

Кога се чувстваме като на 65

Кога се чувстваме като на 65

Кога се чувстваме като на 65

Кога се чувстваме като на 65


Направи дарение на училище!



***

Разлика от 30 години дели страните са най-голяма и най-малка възраст, на която хората имат здравословните проблеми, характерни за един 65-годишен средностатистически човек, според ново проучване.

Изследователите открили, че 76-годишните в Япония и 46-годишните в Папуа Нова Гвинея имат същите здравословни проблеми, като 65-годишния средностатистически човек.

„Свързаните с възрастта здравословни проблеми може да доведат до ранно пенсиониране, намаляване на работната сила и повишени разходи за здравеопазване. Държавните лидери и другите заинтересовани лица, които имат влияние върху здравните системи, трябва да вземат предвид кога хората започват да страдат от негативните ефекти на остаряването“, казва д-р Анджела Чанг, водещ автор и постдокторант в Центъра за здравни тенденции и прогнози към Университета на Вашингтон.

Тези негативни ефекти включват влошени функции и загуба на физически, ментални и когнитивни способности, в резултат от 92-те анализирани състояния, пет от които са заразни, 81 – не са и 6 представляват травми.

Проучванията, както и допълнителна информация са достъпни на този адрес: http://www.healthdata.org


Разбери повече за БГ Наука:

***

Проучването е публикувано на 7 март, 2019 г. в международното медицинско списание The Lancet Public Health и е първо по рода си, според Чанг. Докато традиционните метрики на стареенето изследват удължаването на живота, това изследване проучва както хронологичната възраст, така и скоростта, с която остаряването допринася за влошаване на здравето.

Изследователите измерили „здравословното обременяване в резултат от възрастта“, като използвали мярката за загуба на здравето, свързана с тези 92 заболявания, наречена DALYs (disability-adjusted life years). Откритията засягат периода от 1990 г. до 2017 г. и 195 страни и територии. Например, през 2017 г. хората в Папуа Нова Гвинея са били с най-високо ниво на здравословни проблеми, свързани с възрастта, с над 500 DALYs на 1000 души, четири пъти повече от хората в Швейцария.

Използвайки мярката за средностатистическия за света 65-годишен човек като референтна стойност, Чанг и други изследователи изчислили възрастта, на която населението във всяка страна имало еднаква стойност на обременяване. Те открили голяма вариация между начините, по които остаряват. На първо място, японците на 76 години са толкова обременени в здравословно отношение, колкото 46-годишен човек от Папуа Нова Гвинея, които пък са на последно място от всички 195 страни и територии.

Учените открили още:

  • Положението се е подобрило във всички региони в периода 1990-2017 г., като се е понижил броят на починалите и тежестта на заболяванията, свързани с възрастта.
  • През 2017 г. хората от 108 държави по-рано започнали да изпитват негативните ефекти на стареенето, докато тези от други 87 страни остарявали по-бавно.
  • В глобален план, заболяванията свързани с възрастта, които предизвикали смъртта на най-много хора били исхемичната болест на сърцето, мозъчният кръвоизлив и хроничната обструктивна белодробна болест.

Страните с най-висока еквивалентна на 65 години възраст през 2017 г.:

  1. Япония: 76.1 години
  2. Швейцария: 76.1
  3. Франция: 76.0
  4. Сингапур: 76.0
  5. Кувейт: 75.3
  6. Южна Корея: 75.1
  7. Испания: 75.1
  8. Италия: 74.8
  9. Пуерто Рико: 74.6
  10. Перу: 74.3

Страните с най-ниска еквивалентна на 65 години възраст през 2017 г.:

  1. Папуа Нова Гвинея: 45.6 years
  2. Маршалските острови: 51.0
  3. Афганистан: 51.6
  4. Вануату: 52.2
  5. Соломоновите острови: 53.4
  6. Централна Африканска република: 53.6
  7. Лесото: 53.6
  8. Кирибати: 54.2
  9. Гвинея-Бисау: 54.5
  10. Микронезия: 55.0

 

Превод: Росица Ташкова

Източник: ScienceDaily

Статия от сп. „Българска наука и медицина“, бр. 12. Открийте всички статии от броя тук.

 

ВЗЕМИ БРОЯ В MP3

и слушай всяка една статия, когато и където да си >>

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.