Търсене
Close this search box.

Какво изчисляват в Лабораторията за високопроизводителни изчисления?

Какво изчисляват в Лабораторията за високопроизводителни изчисления?

Какво изчисляват в Лабораторията за високопроизводителни изчисления?

Какво изчисляват в Лабораторията за високопроизводителни изчисления?


Направи дарение на училище!



***

Проф. Ана Пройкова от Факултета по физика и Факултета по математика и информатика на СУ “Св. Климент Охридски” ни разказва за дейностите, които се извършват в Лабораторията за високопроизводителни изчисления в София Тех Парк.

Повечето от хората тук всъщност са докторанти от Физическия факултет, работещи в лабораторията на половин щат, на два часа или просто по проекти. Работата ни се състои в това да поддържаме изчислителния клъстер да работи 24/7. Това е нещо, което изисква постоянно наблюдение, но хубавото е, че всичко може да се наблюдава и управлява дистанционно, не само машините, но дори климатиците. Така че необходимостта от физическо присъствие в самото помещение се свежда до един път седмично да речем, когато имаме научни съвещания или гости.

Задачите, които решаваме напоследък се разшириха. Останаха любимите ни задачи в квантовата информатика, които до миналата година заемаха около 66% от общия обем задачи. Сега обаче около ⅔ заемат изчисленията в едни нови наноструктури, които бяха произведени, а сега се изчисляват с квантово-механични средства.
От ден първи, когато сключихме договор с този комплекс, сключихме договор и с Ръководство Въздушно движение, които започнаха да използват нашата машина вече платено. Тоест те използват на всеки час определен брой минути за да си изчисляват температурните полета и влажността в района около летището, за да може да се направи графика за излитането и кацането на самолетите. Задачата с изчисляването на тези полета всъщност е дисертацията на едно от момчетата в катедрата по Метеорология.

По тази задача, по която и досега работим, вече четвърти човек се занимава с използването на модела, стартиран по онова време, съдържащ в себе си компетенции и опит от над 10 години. И новите метеоролози, които пристигат тук, имат нужда от доста време – минимум 4-5 месеца, докато разберат от опитните кои копчета да натискат и какъв скрипт да напишат за да им тръгне програмата. Причината е изключително сложният начин, по който трябва да се обработват данните когато пристигат от различни места по целия свят. А самият модел и всякакви негови корекции се проверяват и контролират от всички летища, защото това летище е част от мрежа.

Другите задачи, които ние много обичаме, са тези, свързани с кристален растеж, защото тук колегите са физико-химици.
Също така и задачите, свързани с квантовата електродинамика, област в която ние тепърва навлизаме, но искаме да я издигнем като тежък топ в нашите астрофизични изследвания. Тъй като както знаете астрофизиката е областта, която генерира най-много нови познания. Всичките изстреляни спътници постоянно връщат данни, минаващи през различни колаборации. Ние сме член на Галилео, те ни дават част от данните, сключват се специални договори и т.н.


Разбери повече за БГ Наука:

***


И да не забравя също така и ЦЕРН. Това е място, където изследват елементарни частици, въпреки че повечето от частиците не са елементарни. Елементарната частица, която е любима на всички ни е електронът, докато останалите частици все от нещо се състоят. Протонът също сме го обявили горе-долу за нещо такова, но все пак той е изграден от кварки. Така че чисто елементарна частица е електронът и носителите на полетата като неутриното, стига под думата “елементарен” да разбираме, че е последното градивно блокче, което не можем повече да го сцепим.

В заключение искам да кажа, че от известно време и ние вложихме усилие да разширим това, което правим за малките деца – под малки разбирам гимназисти. От две години насам има една група от СМГ, които си имат клуб по роботика, където си изчисляват едни свои програмки, защото пускат дронове, след това правят снимки и анализират кой блок би трябвало да се боядиса за енергийна ефективност.
Опитваме се да бъдем отворени към всички. Но новината, която предполагам всички са чули е, че тук вече е монтиран един суперкомпютър, един от 5-те петаскейл-и, които Европа инсталира в отделни държави, ние сме в група с Чехия, Словения, Португалия и Финландия. Те ще бъдат в мрежа, нашият вече е инсталиран и някакви тестове вече са пуснати. По принцип това е една допълнителна възможност, особено за следващото поколение, което ще знае за какво служат тези изчислителни машини или пък за тези, които искат да отидат на работа в НАСА, но преди това ще трябва да се научат.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.