Търсене
Close this search box.

Изграждане и развитие на Центъра за компетентност “Квантова комуникация, интелигентни системи за сигурност и управление на риска” (Quasar)

Изграждане и развитие на Центъра за компетентност “Квантова комуникация, интелигентни системи за сигурност и управление на риска” (Quasar)

Изграждане и развитие на Центъра за компетентност “Квантова комуникация, интелигентни системи за сигурност и управление на риска” (Quasar)

Изграждане и развитие на Центъра за компетентност “Квантова комуникация, интелигентни системи за сигурност и управление на риска” (Quasar)


Направи дарение на училище!



***

Четири университета и три института на БАН в съвместен проект в сферата на националната сигурност

Четири университета и три института на БАН създават първия в България и Европа Център за компетентност по квантова комуникация, интелигентни системи за сигурност и управление на риска „КВАЗАР“.

Центърът е от изключителна важност, тъй като в неговата дейност са обединени авангардната тематика квантова комуникация, сензорика и управлението на риска чрез интелигентни системи за сигурност.

Очаква се чрез експертизата на учените от осем водещи български университета и научни организации да бъде изграден обединен лабораторен комплекс от три интегрирани симулационни центъра на територията на София, Варна и Велико Търново. Допълнително звено към тях ще има и в гр. Габрово.

Центърът ще бъде оборудван със съвременна апаратура на стойност 13,5 млн. лева. Проектът се финансира по оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж” 2014-2020, а срокът за изпълнение е 60 месеца, считано от 01.06.2018.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Водеща организация е Институтът по роботика „Св. ап. и ев. Матей” – БАН.

Целта на научния екип ще бъде да създаде софтуер и роботизирани платформи, които да се използват в критична инфраструктура по вода, въздух и суша.

Какво означава на практика това: ако, например, възникне авария в АЕЦ или друго производствено предприятие и се получи изтичане на радиация или опасни вещества, чрез роботизираните платформи на КВАЗАР и на база специален софтуер ще може да се установи фактическата обстановка на мястото на аварията. Това ще е необходимо в случаите, когато човешка намеса на място е невъзможна. За гарантиране сигурността на предаваната информация до съответните длъжностни лица, това ще се случва чрез криптиране. Освен това, роботизираната платформа ще определя и предава чрез интелигентен софтуер и друга необходима информация, като например нива на радиацията, рисковете за населението и т.н. Това е само един малък пример как ще функционират различните системи на КВАЗАР, които ще могат да се прилагат във всякакви бедствени, критични или високо рискови ситуации, включително земетресение, пожар, наводнения, защита на границата, тероризъм и др.

Основните направления в дейността на КВАЗАР са в областта на квантовата комуникация, интелигентните системи за сигурност и управлението на риска.

Квантовата комуникация е бързо развиваща се авангардна област с гарантирано бъдеще, осигуряваща безусловна сигурност при предаване на информацията, която трябва да бъде защитена срещу копиране или подслушване, а автентичността на двете комуникиращи страни е гарантирана от законите на квантовата физика.

Интелигентните системи за сигурност обхващат разнообразни сензори и сензорни системи, платформи за анализ и вземане на решение, конфигурации за защита и превенция, системи за отговор, възстановяване и преустройство, анализ на нови и възникващи заплахи и предизвикателства, системи с изкуствен интелект, анализ на човешки и социални проблеми и други. Тези системи ще се използват за гарантиране на автономност на функционирането, снижаване до минимум въздействието на факторите на околната и работната среди върху техническите характеристики на модулите, способност за самоконтрол и индикация за нарушаване на параметрите на елементите, безжичен пренос на данни и киберсигурност на процесите, мобилност на елементите и съвместимост с функциониращите национални и европейски системи за сигурност.

Управлението на риска е необходимо за гарантиране на сигурността на елементи от критичната инфраструктура в урбанизирана/промишлена/транспортна среда, в морска среда, във въздуха и може да се използва за изграждане на система за управление на сигурността на критичната инфраструктура на национално, регионално и елементно ниво, както и за ефективна поддръжка на управлението (на риска) като процес.

Квантовата комуникация и криптирането на информацията, интелигентните системи за сигурност и управлението на риска в критичната инфраструктура са обединени както от взаимно допълващите се иновативни в тези обекти области научни изследвания и технологии, така и от необходимостта от високонадеждни сензорни устройства, компоненти, елементи и методи, гарантиращи тяхното ефективно функциониране. Предвижда се създаването на мултисензорни технологии базирани на нови принципи, както и изграждането иновативни сензорни системи за прогнозиране на катастрофални явления чрез емисия на наночастици.

Какво ще бъде изградено от ВВМУ – Варна и НВУ – В. Търново

Ще бъдат създадени три интегрирани симулационни центъра.

Използването на съвременните информационни и комуникационни системи в процеса на управлението на риска дава преимуществото да се събират, съхраняват и обработват голямо количество информация и да се проиграват сложни и рискови сценарии без последствия за реалната инфраструктура, персонала, населението и въвличаните ресурси.

Симулират се реални дейности на море, участието на разнородни сили в различни среди и провеждането на различни видове операции. Идеята на ВВМУ е тази виртуална реалност да се разпростре и покрие територията на цялата страна чрез създаване на виртуални модели на обекти от критичната инфраструктура в цялата страна, (напр. летище, ЖП гара, кораб, пристанище, предприятие с опасно производство, обществени места – площад пред Народното събрание, мост, виадукт, река, язовир, охранявана зона и т.н.), тяхното позициониране върху географска информационна подложка, наситена с реалните комуникации (пътища, мостове, тунели, токо- и водопреносни мрежи и др.), обекти (язовири, химически заводи, складове и бензиностанции, газопреносна мрежа др.), и данни (плътност на населението, източници за вода, храна, горива и др., транспортни възможности на структурите по сигурността и фирми в региона, медицински центрове и болници и т.н.).

Симулация на кораб
Симулация на кораб

Въвеждането на софтуери за визуализиране, прогнозиране, управление на риска и т.н., способства за създаване на правдоподобни сценарии в симулирана среда, както и в симулирана среда с добавена реалност, чрез използване в реално време на сензори и информация от вече изградени системи за наблюдение и мониторинг – видео сигнал от пътнотранспортни или други камери, физическото състояние на пациенти и екипите за реагиране при бедствието и аварията, информационни системи за наблюдение на въздушното и морски пространства, за мониторинг екологично състояние на въздуха, водите, почвата, ниво на реки и язовири, метеорологична обстановка, видеонаблюдение в райони от интерес и охранявани зони, местоположение и състояние на екипи за реакция при кризи и т.н.

За осигуряване на национална представителност, информационната среда е проектирана като разпределена мрежа с три основни местоположения – Варна, Велико Търново и София. На тези места ще бъде разположено оборудването на следните лаборатории:

  • Лаборатория за подпомагане управлението на риска за сигурността, разположена на трите места – за симулиране на системата за управление на различните нива – от национално до най-ниското – на конкретния обект от критичната инфраструктура или елемент на спасителната система.
  • Лаборатория „Обект на критична инфраструктура на брега и във вътрешността на страната“, представляват унифициран хардуер „виртуална стая“ и хардуерно място – плавателно средство, високо проходима машина, спасително или евакуационно средство, които имат възможността да се движат в интериора на визуализиран симулативен модел на всякакви обекти. Всъщност тук виртуализацията обърква мозъка, защото подвижното средство стои неподвижно, а се движи виртуалният модел. В случая с кораба в момента екипажът може да почувства неудобство в корема само от симулирането на бурно море.
  • Лаборатория за борба с бедствия и аварии – унифициран хардуер „виртуална стая“ с оборудвани места (конзола/3D пътека) за управление на виртуално средство или персонаж (спасител, пожарникар, лекар, охранител и т.н.), които участват в района на инцидента, бедствието или аварията.

Лаборатория „Мобилен комплект за информационно и комуникационно осигуряване“, разположена във ВВМУ „Н.Й.Вапцаров“ – подвижен автономен комуникационен комплект за осигуряване на комуникация в изолиран район на бедствие и свързване с центъра чрез сателит.

Тук можете да прочетете интервю с флотилен адмирал, професор, доктор на военните науки Боян Кирилов Медникаров, началник на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ гр. Варна.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.