Търсене
Close this search box.

Испанският грип

Испанският грип

Испанският грип

Испанският грип


Направи дарение на училище!



***

За беля в края на Първата световна война избухва голяма грипна пандемия, известна като Испански грип или Инфлуенца, която се разпространява мълниеносно и успява да обхване целия свят. Жертвите от това ново бедствие надминават дори тези от войната и то се превръща в едно от най-опустошителните в цялата човешка история. Загиват между 50 и 100 милиона души, което е между 3 и 5% от тогавашното население на света, а заразените са над 500 милиона (27%).

Първите случаи на болестта са регистрирани в континенталната част на Съединените щати и Европа, преди достигането ѝ до Испания. По време на Първата световна война Испания е неутрална държава и поради това няма наложена цензура в новините относно пораженията от разпростиращата се епидемия. В същото време наложената цензура в Германия, Великобритания, Франция и САЩ прикрива нивото на пораженията, нанесени от грипа в тези страни с цел запазване на високия дух на населението в трудните военни времена. Всичко това поражда погрешното впечатление, че разпространението на грипната вълна в Испания е многократно по-силно, поради което се налага названието „Испански грип“За разлика от съвременната пандемия от SARS-CoV-2, тогава няма лечение и ваксини срещу този вирус, така че единственото, което могат да прилагат властите са маски и социална дистанция. Едно от малкото неща, които тогава успяват да установят за болестта е, че е по-добре болните да бъдат лекувани на чист въздух отколкото в затворени пространства.

Мерките на тогавашните правителства против пандемията са доста сходни на днешните – наложени са карантини, наредено е на гражданите да носят маски, затворени са обществени места като училища, църкви и театри. На хората се е препоръчвало да избягват ръкостискането и стоенето на закрити места, библиотеките спират даването на книги и са приети разпоредби, забраняващи плюенето. Много бизнеси и дори обществени услуги се налага да бъдат преустановени, тъй като голяма част от работниците им са болни или карантинирани.

Любопитни факти:


Разбери повече за БГ Наука:

***

  1. Пандемията продължава от януари 1918 г. до декември 1920 г. и достига разпространение чак до Арктика и до най-отдалечените островни групи в Тихия океан.
  2. Според статистиките в България по това време загиват 80 000 души от испански грип.
  3. За разлика от повечето грипни епидемии, които засягат предимно малолетни и по-възрастни хора в недобро здравословно състояние, при испанския грип голяма част от заразените са млади зрели хора в отлично здраве.
  4. Разчитането на генома на този вирус, избил най-много хора в модерната ни история, започва чак през 90-те години, благодарение на няколко случайно съхранени и открити проби, както и на разкопаване на масов гроб на замръзнали жертви на вируса в Аляска.
  5. След изследване на пробите се стига до заключение, че вирусът е убивал посредством предизвикване на т.нар. цитокинна буря (свръх-реакция на имунната система). Това обяснява как реакцията на силните имунни системи фактически е опустошавала тялото на заразения.

Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.