Търсене
Close this search box.

Интервю с проф. д-р Сергей Илиев, декан на ФМ на МУ-Плевен

Кратка информация за изследователя: име, степен, звание, месторабота

Проф. д-р Сергей Димитров Илиев, д.м. Декан на ФМ на МУ-Плевен; Ръководител Катедра пропедевтика на хирургическите болести; Началник Отделение по колопроктология и гнойно – септична хирургия – УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ гр. Плевен.

С какво се занимавате на работното си място? (Ежедневието на един учен) – проекти, изследвания, …

Ежедневната ми работа е свързана с клинични прегледи на планови и спешни пациенти, консултации, преподаване на студенти, стажанти и специализанти по хирургия, извършване на оперативни процедури с много голям, голям, среден и малък обем на сложност. Административна дейност свързана със заеманите от мен длъжности. Участие в международни и национални научни проекти, ръководство на докторанти по докторски програми, писане на научни съобщения, участие в научни форуми по специалността.

Какви са научните ви постижения (приноси) и каква е тяхната полза за обществото и икономиката?

Създадохме апарат за амбулаторна сфинктерна тонометрия за диагностициране на нивото и степента на лезия при анална инконтиненция; Участвахме като партньор от международна група за сътрудничество, ръководена от студенти и стажанти в две проспективни многоцентрови кохортноипроучвания –  IMAGINE за влиянието на НСПВС при пациенти с коло-ректална хирургия и за дехоспитализация на пациенти с невъзстановен пасаж при радикална коло-ректална хирургия; В продължение на 8 години сме проучвали влиянието на различни хирургични процедури в аналната област върху постоперативната анална инконтиненция; Възможността за хирургична радикалност и онкологична издържаност при лечението на КРК в условията на спешност е друг аспект от нашите проучвания; Проспективно моноцентрично проучване върху значението на перитонеалния смив като прогностичен и предиктивен фактор при пациенти с КРК оперирани планово и в условията на спешност; Съвместен екип от ОКПГСХ; Клиника по Онкологична хирургия и Клиника по Патологоанатомия на УМБАЛ „Г. Странски ”Плевен, изготвихме и внедрихме в информационната болнична система (GAMA COD MASTER) клинико – патологоанатомичен фиш за колоректален карцином; Изготвихме алгоритъм на поведение и критерии за пристъпване към оперативно лечение при пациенти с механичен илеус. Съвместен екип от хирурзи в УМБАЛ „Г. Странски ”Плевен от Клиниките по онкологична хирургия и Клиниката по гнойно-септична хирургия и колопроктология реализираха в периода 09.04.2014 г. до 04.10.2015 г. първите успешни 9 робот асистирани ректални резекции за лечение на рак на ректума в България; Проучване върху нарушенията на мезентериалното кръвообращение с изготвяне на алгоритъм за за експресна диагностика и оперативно лечение преди настъпване на некрозата на исхемичните чревни участъци; Проучвания върху съдови достъпи при артериовенозни анастомози; Проучвания свързани с диализно-асоциирани перитонити; Проучваяния върху лечението на диабетното ходили и трудно зарастващи рани и др. 

Смисъла на науката е да служи на човечеството и да прави живота по-добър. Всяко усилие насочено към подобряване здравето на нацията е полза на обществото и икономиката защото здравето е лична отговорност и обществено благо.

Какво ви мотивира да изберете професията на изследовател?

Застоя води до деквалификация и убива духа. Това, което те движи напред е желанието за знания, да се развиваш, да постигаш, да научаваш, да създаваш.

В момента работя върху ……., което ще …….

В момента върви проучване свързано с изследване ролята на интраинтраоперативната инфрачервена флуорисценция с Indocyanine green за определяна обема на лимфна дисекция, резекционни линии и топографията на основните съдове при пациенти с ректален карцином оперирани с роботизирана система DaVinci Si и изследване на качеството на хирургичните резектати, нервосъхраняването и онкологичната сигурност при пациенти с ректален карцином оперирани с роботизирана система DaVinci Si, чрез отворено проспективно двуцентрово проучване между МУ-Плевен и МУ-Варна.

Какви проблеми срещат учените във вашата област (за професионалното си развитие и в работата си)?

Това, което не ни достига е време и финансиране. Участието в международни и национални научни проекти в сътрудничество с водещи научни институции е добър начин за финансиране. Времето е нещо, над което нямаме власт. Можем само да го разпределяме разумно и да го пестим.

Какво, според Вас, трябва коренно да се промени в България по отношение на науката?

Промяната вече е в ход с възможностите за комуникация и международно сътрудничество. Нужно е повече гласност на научните постижения в обществото. Хората трябва да знаят за работата на научните работници по места и на национално ниво. Това, което правите е похвално.

Знаете ли че: (малко известен и интересен факт за специалността) 

Знаете ли че въпреки лечението на рани и извършването на хирургични манипулации съпътстващи развитието на човечеството, в средновековна Европа хирургията не е била приемана за медицинска специалност и се е извършвала от бръснари.

В свободното си време обичам да: (хоби, спорт)

В свободното си време обичам да пътешествам, да изкачвам върхове, да се гмуркам, да чета и пиша.


Направи дарение на училище!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.