Търсене
Close this search box.

Интервю с проф. д-р Миглена Темелкова, ректор на Висше училище по телекомуникации и пощи

Интервю с проф. д-р Миглена Темелкова, ректор на Висше училище по телекомуникации и пощи

Интервю с проф. д-р Миглена Темелкова, ректор на Висше училище по телекомуникации и пощи

Интервю с проф. д-р Миглена Темелкова, ректор на Висше училище по телекомуникации и пощи


Направи дарение на училище!



***

1. Кратка информация за изследователя:

Проф. д-р Миглена Темелкова, ректор на Висше училище по телекомуникации и пощи.

2. С какво се занимавате на работното си място?

Научните ми интереси са свързани с развитието на производството и неговата оптимизация, като в последните години особен научен приоритет в изследванията ми е адитивното производство и особеностите на кибер-физичните производствени системи, които все още не са задълбочено изследвани от науката. Същевременно с особена актуалност днес са и проблемите на съвременния мениджмънт, който в условията на Ковид-19 все по-често се реализира в дигитална среда. Именно тези качествено променени условия на средата водят до потребността и от изследването на лидерството в дигитална среда. Това наложи през последните две години да съсредоточа изследователския си и научен потенциал към генерирането на
качествено нова концепция за лидерството, а именно концепцията „Смарт лидерство”.


Разбери повече за БГ Наука:

***

3. Какви са научните ви постижения (приноси) и каква е тяхната полза за обществото и икономиката?

През 2007 година разработих модел за оптимизация на производствени системи в процес на преструктуриране, чрез който всяко производствено предприятие може да оптимизира своята производствена структура спрямо определени критерии.
През 2017 генерирах качествено нова концепция в областта на лидерството, „Смарт лидерство” и методика за изграждане на нов тип лидери, насочена към изследването и изграждането на лидери, опериращи в дигитална среда с мултикултурни екипи, чиито членове са разположени в различни географски точки. В условията на пандемия, тази концепция и тази методика са актуални и полезни на все повече публични и бизнес организации.

4. Какво ви мотивира да изберете професията на изследовател?

Обичам да изследвам определен научен проблем. Работя ли по някакво изследване, времето за мен спира и не забелязвам нищо и никой около себе си. В този смисъл, работата ми ми носи огромно удоволствие. А мотивацията ми е от далечната 2001 година, когато прозрях, че на българското висше образование са потребни кадри, които не препрочитат нещо старо и овехтяло, а които вечно дирят научната истина, ако изобщо абсолютна истина съществува, защото и това знаем от философията, че е спорно.


5. В момента работя върху ……., което ще…….

В момента работя върху модел за преструктуриране на обикновенната производствена система в кибер-физична производствена система, чрез който много от производствените предприятия в България ще могат да надградят своя производствен процес с иновативни софтуерни и сензорни технологии, интегриращи изкуствен интелект, блокчейн, интернет на нещата, облачни технологии.

6. Какви проблеми срещат учените във вашата област (за професионалното си развитие и в работата си)?

Липсата на финансиране, особено за практико-приложните висши училища. Това звучи с особена актуалност сега, когато държавата определи няколко научноизследователски висши училища и изля там неимоверно голям финансов ресурс. Но наука се прави и в професионално ориентираните висши училища, които дават именно кадрите на реалния бизнес.

7. Какво, според Вас, трябва коренно да се промени в България по отношение на науката?

Разделянето на институциите, в които тя се прави на първостепенни и второстепенни. Това, което се случи в България с определянето на научноизследователските висши училища е равносилно на наука на две скорости. Няма как едно малко бутиково специализирано висше училище да се състезава с университет мастодонт, даващ образование ол инклузив.
Държавата не отчете различията между висшите училища и постави всички на равна нога, но между тях има малки и големи, хуманитарни, икономически, инженерни, медицински… Как е възможно да сравняваме научните им постижения?

8. Знаете ли че: (малко известен и интересен факт за специалността)

Съвсем скоро роботите ще отменят хората почти във всичко и за нас – човеците ще остане креативното и нестандартното, което само човешкия мозък може да сътвори.

9. В свободното си време обичам да: (хоби, спорт)

В свободното си време обичам да чета и да се наслаждавам на компанията на семейството ми.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.