Търсене
Close this search box.

Интервю с доц. Иван Йорданов от Института по механика на БАН

Интервю с доц. Иван Йорданов от Института по механика на БАН

Интервю с доц. Иван Йорданов от Института по механика на БАН

Интервю с доц. Иван Йорданов от Института по механика на БАН


Направи дарение на училище!



***

  1. Кратка информация за изследователя: име, степен, звание, месторабота

Казвам се Иван Пейчев Йорданов. Завършил съм математика в Софийския университет „Свети Климент Охридски“ във Факултета по математика и информатика и съм защитил докторска дисертация в Института по механика на Българската академия на науките. В момента съм доцент в Университета за национално и световно стопанство и математик в Института по механика на БАН.

  1. С какво се занимавате на работното си място? (Ежедневието на един учен) – проекти, изследвания, 

Моята работа се състои от две дейности – преподавателска и изследователска. По време на учебната година повечето ми време е ангажирано с преподавателска дейност. Всяка година изнасям лекции на около 700 студенти, като това върви със задължителните за обучението по математика изпити, консултации, проверка на домашни и т. н. Не малко време отделям и на административната работа покрай преподаването – нанасяне на оценките в протоколите, подготовка на задания за домашно, текущ контрол и т. н. Що се отнася до научната работа работя непрекъснато през годината – подготовка и участие на различни научни форуми, публикации и т. н. Не малка част от времето ми е посветено и на младите хора, които искат да се занимават повече с математика, например подготовка и участие в Националните студентски олимпиади по математика. 

  1. Какви са научните ви постижения (приноси) и каква е тяхната полза за обществото и икономиката?

Заедно с други колеги от БАН от около 20 години се занимаваме с нелинейната теория на миграционните процеси. Считаме, че получените резултатите освен научно значение могат да намерят и приложение за предсказване и контрол на миграционните потоци, например в Европа. Заедно с японски колеги показахме успешната държавна намеса на японското правителство с цел стабилизиране цените и количествата на селскостопанската продукция, като използвахме анализа на времевите редове. Получили сме и точни реални решения на редица нелинейни частни диференциални уравнения, като тези решения са международно признати.

  1. Какво ви мотивира да изберете професията на изследовател?

Отначало беше влиянието на моите родители. По време на следването голямо влияние оказаха много мои преподаватели във ФМИ на СУ – проф. Д. Дойчинов, проф. Б. Боянов, проф. З. Запрянов, проф. К. Марков, проф. Е. Хорозов, проф. С. Марков. След СУ мощен за мен фактор беше научния ми ръководител проф. Николай К. Витанов, с когото работим и до днес. Освен че е  един от най-добрите математици в България, от него научих и много за света на науката.


Разбери повече за БГ Наука:

***

      5. В момента работя върху ……., което ще …….

В момента освен с обучението на студентите работя и върху получаването на точни решения на някои нелинейни частни диференциални уравнения.

      6. Какви проблеми срещат учените във вашата област (за професионалното си развитие и в работата си)?

Както всички знаем основния проблем е липсата на адекватно финансиране, като за да се издържа, учения трябва постоянно да работи, понякога и несвойствени за него дейности. Малкото средства които държавата отделя пък се предоставят на ФНИ, където веднага стават „плячка“ на различни псевдоучени, най-често свързани с бившата комунистическа номенклатура.

Друг не по-малко важен проблем е подценяването на университетското образование и научните степени от страна на БАН и някои от водещите университети в България. Например относно обучението по математика в повечето наши технически Университети за преподаватели по математика се назначават лица без необходимото висше образование и докторска степен по математика, само защото са роднини, познати и т. н. Тези т. нар. псевдоматематици не трябва и не могат в никакъв случай да преподават математика, което води до дълбоко и непоправимо понижаване качеството на образованието на съответния млад специалист.

  1. Какво, според Вас, трябва коренно да се промени в България по отношение на науката?

Трябва да се спре незабавно тенденцията „наши хора“ без необходимото образование и докторска степен да могат да се „изявяват“ (да стават преподаватели, даже и доценти и професори) в направления по което нямат никакви познания, например не е редно един машинен инженер да преподава математика или физика и обратно.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.