Търсене
Close this search box.

ИНФОРМАЦИОНЕН ДЕН. Тема: „Проект Национален център по мехатроника и чисти технологии през 2019 г.“

ИНФОРМАЦИОНЕН ДЕН. Тема: „Проект Национален център по мехатроника и чисти технологии през 2019 г.“

ИНФОРМАЦИОНЕН ДЕН. Тема: „Проект Национален център по мехатроника и чисти технологии през 2019 г.“

ИНФОРМАЦИОНЕН ДЕН. Тема: „Проект Национален център по мехатроника и чисти технологии през 2019 г.“


Направи дарение на училище!



***

Една седмица след провеждане на Международната конференция “Изследователски инфраструктури на бъдещето – синергии, устойчивост, интелигентна специализация и социално въздействие“, организирана от Министерството на образованието и науката, Институтът по механика при БАН ще бъде домакин на Информационен ден на тема „Проектът Национален център по мехатроника и чисти технологии през 2019 г.“ Форумът с начален час 11 часа ще се състои на 18 декември 2019 г. в зала 510, ет. 5.

За проекта „Национален център по мехатроника и чисти технологии“, финансиран по Оперативна програма „Наука и образование за интелегентен растеж“, с водеща организация Институт по обща и неорганична химия, 2019 е година на първи стъпки в изграждането на научноизследователската структура. Приключена е строително-ремонтната дейност и е създадена Чиста стая в Лабораторията по приложна физика в Пловдив. В пет института на БАН (Институт по физикохимия, Институт по органична химия с център по фитохимия, Институт по механика,  Институт по металознание, съоръжения и технологии с Център по хидро и аеродинамика и Институт по катализ), във Физическия факултет и Факултета по химия и фармация на Софийския университет е закупено ново оборудване и са доокомплектовани съществуващи апаратури.

В обновените лаборатории, снабдени с модерно оборудване, са създадени условия за провеждане на изследвания на високо научно ниво в областта на мехатрониката, микро- и нанолектрониката, автомобилостроенето, на опазването на околната среда и енергетиката, на биотехнологиите и др. Получени са първите публикативни резултати, работи се по задачи с учени от международни изследователски центрове и  вече е проявен интерес от бизнес организации към възможностите на доставеното по проекта оборудване.

В програмата на Информационен ден 2019 за дейностите по реализиране на Проекта „Национален център по мехатроника и чисти технологии“ е включено посещение на обновените лаборатории в Института домакин (ул. „Акад. Г. Бончев“, бл. 4).

Програмата по часове на събитието може да видите тук.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Визитка на някои от участниците в събитието:

Проф. Маргарита Попова

Научен секретар на Института по органична химия с център по фитохимия – БАН

Ще представи научно оборудване, изграждащо лабораторен комплекс от газови хроматографи, апарат за високоефективна течна хроматография и апарати за термичен анализ и характеризиране на порести материали.

Оборудването ще бъде използвано за анализ на нови органични съединения, получени при преработка на биомаса, както и за разработване на зелени технологии за опазване на околната среда и за получаване на органични съединения с приложение във високите технологии.

Проф. Евгени Иванов

Зам. директор на Института по механика – БАН

  1. Единствена в страната апаратура за изследване на топлопроводимост на филми и малки образци от широк спектър материали като полимери, композити, керамика и метали в температурен интервал -100 до 500 oC. Работи с малки образци и позволява прецизни измервания за кратко време. Предназначен е за изследване на нови материали с потенциално приложение в мехатрониката, електрониката и други инженерни приложения.
  2. Модули:

– Сканиращ електронен микроскоп за  визуализация на следа след тест на триене и микро- и нанонадраскване на нови материали за микро- и наноелектрониката, автомобилостроенето, машиностроенето и др. области на индустрията;

– за високоскоростно линейно задвижване (хоризонтално движение) с приложение за измерване на трибологичните свойства на различни материали при триене;

– за изследване на процесите на смазване. Например може да се използва за изследване на коефициента на триене при разработване на нови лубрикантни материали с  вложени в тях наночастици (например графен), които спомагат за намаляване на триенето между телата.

– за измерване на съпротивлението на електрически контакт / повърхност. Определяне на контактното електрично съпротивление при многослойни покрития, по време на  трибологични тестове като надраскване, триене и микроиндентация;

Трибологията е част от механичното инженерство и материалознанието. Тя е наука, която включва изучаване и прилагане на принципите на триенето, смазването и износването.

Закупеното оборудване се използва за изследвания на материали и тънки слоеве, необходими за развитието на микро- и наноелектрониката, автомобилостроенето, машиностроенето и др. области на индустрията.

Проф. Людмил Дренчев

Директор на Институт по металознание, съоръжения и технологии с Център по хидро и аеродинамика – БАН. Институтът е единствената в страната организация за комплексни изследвания в областта на металознанието.

Проф. Дренчев ще представи

  1. Камера за циклични корозионни изпитвания в условията на солена мъгла и потенциостат за електрохимично изследване на корозионните характеристики. Камерата е с най-големи габарити в България и позволява изследвания на корозионната устойчивост на метални материали и покрития по стандарти: ISO 9227; ISO 6270-2,  IEC 60068-2-52;  IEC 60068-2-11;
  2. Компютърен рентгенов микротомограф, който представлява 3D-рентгенoв микроскоп, предназначен за експресно и безразрушително изследване на порести метални и неметални пени и изделия от тях, повърхностни и обемни пукнатини, получени при работа или различни изпитвания на мехатронни компоненти и др.
  3. Сканиращ електронен микроскоп, предназначен за комплексно изследване на структурните характеристики на метални материали, сплави и композити на микро- и нано ниво. Състои се от два модула:
  • сканиращ електронен микроскоп за заснемане на топографията на повърхности и фрактографски изследвания;
  • EDS система за определяне на микросъстава и разпределението на метални и неметални фази, включвания, дефекти, покрития и др.
  1. Оптичен емисионен спектрометър, чрез който се определя с много голяма точност елементния състав на железни, алуминиеви, медни, титанови, магнезиеви и никелови сплави.
  2. Програма ANSYS за симулация на различни физични процеси като статични, динамични и топлинни натоварвания, на кинематични механизми и свързаните с тях скорости и ускорения, на флуидни процеси и др.

Закупеното оборудване вече се използва и ще се използва за изследвания в областта на: металознанието; термичната обработка; структурата и свойствата на метали, сплави, композитни и наноматериали; моделирането на пластичност; разрушаването на материалите; функциалността и надеждността на конструкциите и др. С новото оборудване Институтът по металознание, съоръжения и технологии с Център по хидро и аеродинамика може да осигури комплексно разрешаване на конкретни индустриални проблеми и да осъществява ефективна развойна дейност.

Всички лаборатории в Института са акредитирани.

Институтът разполага с акредитирани лаборатории за предоставяне на експертиза при катастрофи, аварии и бедствия.

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.