Търсене
Close this search box.

Химическо привличане: защо комарите предпочитат едни хора, а други – не

Химическо привличане: защо комарите предпочитат едни хора, а други – не

Химическо привличане: защо комарите предпочитат едни хора, а други – не

Химическо привличане: защо комарите предпочитат едни хора, а други – не


Направи дарение на училище!



***

thinkstockphotos-177101890-640x426

Всеки, който някога е ходил на къмпинг или на разходка с приятели сред природата, е забелязвал как насекомите изглежда предпочитат плътта на едни хора, пред тази на други. Някои нещастни души осъмват покрити с червени плюски, а други по чудо са останали недокоснати. Понякога само някои членове на семейството са засегнати.

Наблюдавано е, че комарите предпочитат по-едри хора (които произвеждат повече CO2), любителите на бирата и бременните жени и въпреки че диетата често е смятана за определящ фактор, нищо, което ядем (дори чесънът), не е издържало на проверката.

Авторите на ново проучване в PLOS One твърдят, че са открили отговора. Те проучили разликите в привличането на комарите (по-конкретно Aedes aegypti) от телесните аромати на доброволци от група еднояйчни и разнояйчни близначки. Причината да бъдат използвани и двата типа близнаци била да се разграничат ефектите на природата и на храненето (или гени и околна среда). При хората това е единственият начин да се направи добра оценка на приноса на генетиката към разликите между хората.

Храбрите близнаци сложили ръцете си в специални запечатани плексигласови кутии, в които миризмите или привличат, или отблъскват 20 женски комара, без да могат да хапят. На всеки участник била поставена оценка за привлекателност, в сравнение с ръката в другия край на кутията. Не е изненадващо, че еднояйчните близначки, които споделят напълно еднакви гени, получили по-сходни оценки в сравнение с разнояйчните близначки – което ясно показва генетичен компонент. Това сравнение показало, че 67% от различията между хората (наречени наследственост) се дължат на техните гени.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Отблъскване с миризма

Преди много години друго проучване показа, че различните хора усещат с различна сила миризмата на подмишниците на даден човек. Това означава, че имаме генетични вариации, които контролират както миризмите, които възприемаме, така и тези, които произвеждаме. По това си приличаме с комарите, защото те също се привличат или отблъскват от различни миризми и химически вещества.

Различните комари предпочитат различни части от телата ни. ВидътAedes gambiae предпочита миризмата на ръцете и стъпалата ни пред други части, като слабините и подмишниците ни. Някои животни използват миризмата на тялото си, за да държат насекомите далеч от себе си и компаниите се опитват да установят кои са най-добрите химикали за целта.

Авторите на проучването с близначките са установили, че химическите вещества може да идват от жлези по нашата кожа или от милиардите микроби, които живеят по повърхността ѝ. Те отхвърлили бактериите като причина, защото според догмата бактериите не могат да бъдат генетично повлияни. Оказва се, че са грешили.

Вашите собствени микроби

Ние всички имаме много различни и уникални микробни видове в устата, червата и по кожата си. Споделяме много малка част тях помежду си – но все пак имаме уникален микробен отпечатък. Доскоро се смяташе, че това разнообразие е случайно или зависи от това къде сме живели. Но скорошни проучвания, отново използващи близнаци от Обединеното Кралство, показват значимостта на гените за това кои чревни бактерии ще се развиват добре вътре в нас – а същото вероятно е вярно и за кожата ни.

Микроорганизмите, които живеят вътре в нас и върху нас са 100 трилона – 10 пъти повече от собствените ни клетки и се оказва, че не ние ги избираме, а те нас – на базата на гените ни. Това означава, че, точно като комарите, някои микроорганизми предпочитат да съжителстват с нас, а други ни намират за доста неприятни и се установяват при друг.

Нашите микроби произвеждат много от витамините и веществата в кръвта ни и вместо да играят ролята на лошите герои, тяхното многообразие допринася за здравето ни. Вероятно те в голяма степен са отговорни и за миризмата ни. Дори редовното миене на ръце не може да ги отстрани.

Специалната миризма, която много от нас притежават между пръстите на краката си, идва от бактерията Brevibacteria linens. Тя е идентична с бактериалните видове, които придават отличителната миризма на сиренето Лимбургер.

За да демонстрират, че бактериалните видове са еднакви, независимо къде растат, екип от микробиолози от UCLA са провели необичаен експеримент. Те започнали да произвеждат и да ядат сирене от човешка кожа – и според твърденията този деликатес си бил вкусен.

Така че следващият път, когато ви ухапе комар по глезена – не винете лошия късмет или евтин репелент – помислете си за невероятния процес, който обвързва специалния ви микс от гени с конкретно микробно съобщество, което се храни върху кожата ви и произвежда вещество, което само някои видове комари намират за неустоимо!

 

Превод: Росица Ташкова

Източник: IFLS


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.