Търсене
Close this search box.

Гл. ас. Милена Любенова от Център за върхови постижения „Наследство БГ“

Гл. ас. Милена Любенова от Център за върхови постижения „Наследство БГ“

Гл. ас. Милена Любенова от Център за върхови постижения „Наследство БГ“

Гл. ас. Милена Любенова от Център за върхови постижения „Наследство БГ“


Направи дарение на училище!



***

Милена Любенова е главен асистент в Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН, ръководител на едно от архивните звена в института, което се нарича Национален център за нематериално културно наследство. Тя е изследовател в Центъра за върхови постижения „Наследство БГ“, финансиран по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. Работи основно в сферата на опазването на нематериалното културно наследство и като ръководител на архивното звено се занимава най-вече с документирането, научната обработка, съхранението, дигитализирането и популяризирането на документите за традиционната ни култура.

В свободното си време обича да е сред природата и да ходи на народни танци.

 

Роля в проекта

Основната ѝ роля в Центъра за върхови постижения „Наследство БГ“, финансиран по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, е организирането на Лаборатория за дигитализация на нематериалното културно наследство. Работата е свързана също така и с реновиране на помещенията на архивното звено, инвентаризацията на архивните отдели и дигитализация на различните типове материали, които се съхраняват в архива, това са аудио записи, видео записи, документи на хартиен носител и фото документи.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Ползи за обществото

Достъпът до архивните документи, които се съхраняват в Националния център за нематериално културно наследство, е публичен. Различните типове материали се използват за провеждането на изследователска дейност в сферата на традиционната култура, за подготовката на научни и научнопопулярни публикации и книги, за презентации на научни форуми, за изработването на филми. Освен за научни цели, архивните документи се предоставят и на външни ползватели, които имат различни интереси към тях. Това често са хора, които идват от различни краища на страната, които издирват материали и информация, свързани с населените места, в които живеят; местни краеведи, които правят изследвания и подготвят книги за локалната история и култура на различни селища. Напоследък голям интерес има към видеоархива от страна на хореографи, които преподават народни танци. Те обикновено издирват по-старинни хорà, които са част от локалната култура на селищата в различните региони на страната, и ги използват за разучаване в танцовите клубове, а също така за създаването на сценични постановки.

Очаквания за бъдещето

Занапред гл. ас. Любенова очаква да бъде дигитализиран все по-голям обем от съхраняваните в Националния център за нематериално културно наследство архивни материали. Също така да се разширят възможностите за популяризация на различните типове документи, както и да се осигури тяхната по-голяма видимост в дигитална среда.

 

 

Всички визитки вижте тук: https://nauka.bg/category/centrove/

[ЧАСТ 2] Лицата на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“

Изтегли броя в PDF от тук: https://nauka.bg/licata-opnoir-sept/

Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.