Търсене
Close this search box.

Гл. ас. Бойка Златева от Център за върхови постижения „Наследство БГ“

Гл. ас. Бойка Златева от Център за върхови постижения „Наследство БГ“

Гл. ас. Бойка Златева от Център за върхови постижения „Наследство БГ“

Гл. ас. Бойка Златева от Център за върхови постижения „Наследство БГ“


Направи дарение на училище!



***

Бойка Златева е главен асистент, доктор по аналитична химия и изследовател в Център за върхови постижения „Наследство Бг“ финансиран по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. Вече близо 25 години се занимава активно с археометрия. Археометрията е интердисциплинарна област между точните науки като физика, химия, биология и др. и хуманитарните – история и археология. Терминът е съставен от думите “архео”, което означава “стар” (от гръцки) и “метрия” – измерване на нещо.

Роля в проекта

В Центъра по археометрия с лаборатория по реставрация и консервация като част от центъра за върхови постижения „Наследство Бг“ финансиран по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ нейната работа е да развива и прилага  съвременни инструментални техники като рентгенофлуоресцентен анализ, рентгенографски спектрометър, инфрачервена спектрометрия и др. за целите на археометрията.

Благодарение на закупените специализирани апарати по проекта, Центъра по археометрия с лаборатория по реставрация и консервация се превърна в най-модерната и добре оборудвана лаборатория за анализ на археологически находки в България.

Интересен факт


Разбери повече за БГ Наука:

***

Римските сребърни монети представляват своеобразен репер за  икономическото и социално състояние на Римската империя. Обикновено когато през даден период има война или друго значимо събитие от социален характер, това си проличава при анализите на римските монети – те показват различни количества от отделните елементи в тяхната сплав. Количеството на среброто например намалява, а започва да се добавя повече мед към сплавта за изработка  на тези монети. По този начин учените могат да хванат  разпределението по време, по императори и по различните емисии на монетите.

Настояща работа

В момента тя и екипът ѝ изследват находки от спасителните разкопки до село Стоян Михайловски от миналата година. Това са най-вече фибули от тракийски тип и други допълнителни находки, на които се прави комплексен анализ, целящ определянето на вида на използваните сплави, начините на изработка на съответния артефакт и установяването на прилики/разлики въз основа тип на изделието и химически състав.Освен фибулите те са анализирали и върхове на стрели, железни шлаки, както и скален материал, взет в близост до разкопките. Въпросните находки са датирани на около 2500 години.

Допълнително се работи по още два проекта в сътрудничество с НБУ, където отново се анализират железни шлаки, керамика, глина, хоросан. Изследват се рецептите и начинът на употреба на хоросана, определя се температура на изпичане на керамиката и т. н.
По друг проект екипът анализира тракийско защитно въоръжение като шлемове, наколенници и брони от територията на днешна България, като въз основа на определения състав на сплавта, от която са изработени и типа на артефакта могат да се проследят търговски пътища, да се определи техниката, използвана за изработка на изделието, наличието на различни преправки, правени в древността и т.н.

Очаквания за бъдещето

В близко бъдеще  гл. ас. Златева се надява археометрията да е широко навлязла като съвременен метод за изследване на археологически обекти от различен тип – керамика, метални и стъклени артефакти, пигменти и т.н.. Според нея развитието в тази насока ще донесе много големи ползи, особено ако има вече добре обучени специалисти, които да разбират  от съвременните техники за анализ и да са наясно и с археологията в България, на Балканите и Европа .

 

 

Всички визитки вижте тук: https://nauka.bg/category/centrove/

[ЧАСТ 2] Лицата на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“

Изтегли броя в PDF от тук: https://nauka.bg/licata-opnoir-sept/

Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.